Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poštárska kolónia
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Klub priateľov starej Nitry, Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta - koláž Nitradeň

Pod Zoborom sa ukrýva Poštárska kolónia, v moderných domoch žili zamestnanci úradu

Poštárska kolónia vyrástla pred takmer 100 rokmi. Projekt tvorilo na tie časy viac ako 40 moderných rodinných domov.

Nitra ukrýva veľa uličiek a miest, ktoré dýchajú históriou. Jednou z nich je Poštárska kolónia, ktorá stojí dodnes, avšak už neplní svoju pôvodnú funkciu.

Naučte sa o meste niečo nové a nazrite do histórie projektu spolu s nami. Obsah článku vznikol aj vďaka Klubu priateľov starej Nitry.

Výstavba pre zamestnancov

Písal sa prelom rokov 1923 a 1924, kedy pod Zoborom postavili Poštársku kolóniu. Ako uvádza publikácia Vladimíra Bártu Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnosti mesta, výstavba projektu mala jasný cieľ – bola určená pre zamestnancov Poštového a telegrafického úradu.

Projekt patrí k najvýznamnejším realizáciám v Nitre pôsobiaceho architekta a staviteľa Václava Jiránka. V niektorých publikáciách sa však podľa Klubu priateľov starej Nitry projekt prisudzuje M. M. Harmincovi.

Poštárska kolónia
Foto: Facebook/ Klub priateľov starej Nitry

Moderné domy

Poštárska kolónia je výnimočný príklad obytnej zástavby medzivojnového obdobia, ktorý je organizovaný na družstevnom princípe. Projekt tvorilo 44 obytných jednotiek, pričom bolo postavených 8 rodinných domov a 8 rodinných dvojdomov.

Súčasťou domov bolo pokdrovie, ktoré sa v dvojdomoch vďaka dvom oknám v štíte presvetlilo. V izolovanom dome bolo podkrovie doplnené o malý balkón. Poštárska kolónia tvorí autentický urbanistický celok.

Ak by ste si chceli urobiť prechádzku na toto miesto, nájdete ju na pôvodnej adrese aj v súčasnosti. Obytné budovy dnes slúžia na súkromné bývanie či ako sídla firiem.

Poštárska kolónia
Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X