Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sliepka vtácia chrípka opatrenia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
14. januára 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Po výskyte vtáčej chrípky v Nitre sa aktuálne postupuje podľa pohotovostného plánu

Veterinárna správa v Nitre nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy.

Na území Slovenska agrorezort v chove hydiny po takmer troch rokoch diagnostikoval vtáčiu chrípku. Nákaza bola diagnostikovaná minulý týždeň v drobnochove hydiny v obci Zbehy, okres Nitra. Slovensko aktuálne postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, zodpovedajúcemu aktuálnej európskej a slovenskej legislatíve.

V rámci plánu sa vykonáva epizootologické šetrenie a nariaďujú sa preventívne opatrenia. Veterinárna správa v Nitre nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy, v ochrannom pásme o polomere tri kilometre okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 kilometrov okolo ohniska,“ informovala v pondelok na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Vtáčia chrípka u drobnochovateľa

Rovnako, ako to bolo v prípade afrického moru ošípaných, aj vtáčia chrípka bola znova diagnostikovaná u drobnochovateľa.

Je preto nevyhnutné, aby chovatelia zaviedli preventívne opatrenia a boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní. Najväčšie riziko je však tam, kde domáca hydina môže prísť do kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Vzhľadom na ročné obdobie a klimatické zmeny, je riziko prenosu vtáčej chrípky najvyššie z iných krajín, prostredníctvom sťahovavých vtákov,“ doplnila Matečná.

Opätovný výskyt chrípky

Výskyt vtáčej chrípky bol v chove hydiny na území SR naposledy zaznamenaný v období decembra 2016 až marca 2017, kedy bolo na Slovensku identifikovaných celkom 11 ohnísk nákazy u drobnochovateľov a chovateľov vtákov chovaných v zajatí a 58 pozitívnych prípadov u voľne žijúceho vtáctva.

Výskyt u voľne žijúceho vtáctva bol zaznamenaný aj v marci 2018. Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku.

Preventívne opatrenia

Veľké chovy máme denne pod kontrolou, preventívne opatrenia v hospodárskych chovoch sú na skvelej úrovni. Ak by sa však nákaza vyskytla v chove hydiny, v zmysle platných predpisov je nevyhnutné nariadiť usmrtenie všetkej hydiny v chove. Uhynutá alebo usmrtená hydina a všetky vajcia, musia byť zneškodnené tak, aby sa znížilo riziko šírenia choroby na minimum,“ zdôraznil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene uplynulé dni oznámilo a následne diagnostikovalo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v Slovenskej republike.

Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny (drobnochovateľ) – kury domácej v obci Zbehy, okres Nitra. Chovateľ nahlásil úhyn troch kusov hydiny z celkového počtu 22.

Riziko pre ľudí je nízke

Riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky A (H5N8) na ľudí je podľa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky nízke.

Prenos však nie je vylúčený, najmä u ľudí prichádzajúcich do styku s vtákmi, domácimi alebo divo žijúcimi. Ochorenia na vtáčiu chrípku subtypom A (H5N8) neboli u ľudí v Slovenskej republike doteraz zaznamenané.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X