Pivovarníci spúšťajú kampaň proti alkoholu za volantom
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v piatok spúšťa v spolupráci s vybranými reštauračnými zariadeniami po celom Slovensku edukačnú kampaň, ktorou chce poukázať na nebezpečenstvo takzvaného zostatkového alkoholu. Trvať by mala minimálne do Vianoc.
Informovala o tom Jana Holéciová z komunikačného oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, v ktorej je Slovenské združenie výrobcov piva a sladu členom.
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu sa rozhodlo rozšíriť svoju preventívno-osvetovú kampaň Deň zodpovednosti. „Už piaty rok sa snažíme upozorňovať na zodpovednú konzumáciu piva z pohľadu bezpečnosti na cestách. Kým v lete vyrážame s Prezídiom Policajného zboru za vodičmi priamo na cesty, tento rok sme sa rozhodli ísť za ľuďmi na konci roka priamo do reštaurácii a pubov,“ uviedla prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd.
Vo viacerých mestách združenie uskutoční kampaň Keď pijem, auto zostane doma. Má poukázať aj na nebezpečenstvo takzvaného zostatkového alkoholu. Zákazníci sa prostredníctvom plagátov a letákov dozvedia dôležité informácie o čase, ktorý ľudské telo potrebuje na úplné vytriezvenie. Zároveň dostanú k účtu za pivo alkotester, ktorým si môžu ráno skontrolovať zostatkový alkohol.
Aký alkoholový zostatok ráno koluje v žilách, závisí od viacerých faktorov. Orientačne však muž, ktorý váži 85 kilogramov, potrebuje asi osem hodín na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív. Žena, ktorá váži 60 kilogramov, potrebuje až deväť hodín na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív. Preto je dôležité neprekročiť tieto množstvá, keď ide človek večer na pivo a ráno musí šoférovať. „Vodič je málokedy na ceste sám, a tak preto aj touto aktivitou pripomíname, že každý deň by sme mali mať Deň zodpovednosti,“ uzatvorila Shepperd.
Štatistiky Policajného zboru hovoria, že práve december patrí dlhodobo k mesiacom, keď za volant sadá najviac vodičov pod vplyvom alkoholu. „Približne deväť percent zo všetkých dopravných nehôd na Slovensku sa stane pod vplyvom alkoholu. Zapríčiní ich v pomere 90 percent mužov a 10 percent žien. Za posledných päť rokov najviac vodičov pod vplyvom alkoholu zistili policajti v Košickom kraji a najmenej v Trnavskom kraji,“ uviedol riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ján Ignaták. Podľa aktuálnych štatistík od januára do októbra zistili alkohol u 7 670 vodičov motorových vozidiel. Za to isté obdobie sa na slovenských cestách stalo 914 dopravných nehôd, ktoré zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: