Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
alkohol za volantom
ilustračné: pixabay.com
9. decembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Pivovarníci spúšťajú kampaň proti alkoholu za volantom

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v piatok spúšťa v spolupráci s vybranými reštauračnými zariadeniami po celom Slovensku edukačnú kampaň, ktorou chce poukázať na nebezpečenstvo takzvaného zostatkového alkoholu. Trvať by mala minimálne do Vianoc.

Informovala o tom Jana Holéciová z komunikačného oddelenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, v ktorej je Slovenské združenie výrobcov piva a sladu členom.

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu sa rozhodlo rozšíriť svoju preventívno-osvetovú kampaň Deň zodpovednosti. „Už piaty rok sa snažíme upozorňovať na zodpovednú konzumáciu piva z pohľadu bezpečnosti na cestách. Kým v lete vyrážame s Prezídiom Policajného zboru za vodičmi priamo na cesty, tento rok sme sa rozhodli ísť za ľuďmi na konci roka priamo do reštaurácii a pubov,“ uviedla prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd.

Vo viacerých mestách združenie uskutoční kampaň Keď pijem, auto zostane doma. Má poukázať aj na nebezpečenstvo takzvaného zostatkového alkoholu. Zákazníci sa prostredníctvom plagátov a letákov dozvedia dôležité informácie o čase, ktorý ľudské telo potrebuje na úplné vytriezvenie. Zároveň dostanú k účtu za pivo alkotester, ktorým si môžu ráno skontrolovať zostatkový alkohol.

Aký alkoholový zostatok ráno koluje v žilách, závisí od viacerých faktorov. Orientačne však muž, ktorý váži 85 kilogramov, potrebuje asi osem hodín na odbúranie alkoholu z troch veľkých pív. Žena, ktorá váži 60 kilogramov, potrebuje až deväť hodín na odbúranie alkoholu z dvoch veľkých pív. Preto je dôležité neprekročiť tieto množstvá, keď ide človek večer na pivo a ráno musí šoférovať. „Vodič je málokedy na ceste sám, a tak preto aj touto aktivitou pripomíname, že každý deň by sme mali mať Deň zodpovednosti,“ uzatvorila Shepperd.

Štatistiky Policajného zboru hovoria, že práve december patrí dlhodobo k mesiacom, keď za volant sadá najviac vodičov pod vplyvom alkoholu. „Približne deväť percent zo všetkých dopravných nehôd na Slovensku sa stane pod vplyvom alkoholu. Zapríčiní ich v pomere 90 percent mužov a 10 percent žien. Za posledných päť rokov najviac vodičov pod vplyvom alkoholu zistili policajti v Košickom kraji a najmenej v Trnavskom kraji,“ uviedol riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ján Ignaták. Podľa aktuálnych štatistík od januára do októbra zistili alkohol u 7 670 vodičov motorových vozidiel. Za to isté obdobie sa na slovenských cestách stalo 914 dopravných nehôd, ktoré zavinili vodiči motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X