Odborníci varujú: Dávajte si pozor na kliešte, sú úplne všade a to aj v meste
Odborníci varujú pred kliešťami, situácia je podľa nich najhoršia práve v Nitre a okolí.
Kliešte sa už túto sezónu nachádzajú aj na miestach, kde sa predtým nevyskytovali. Ako informovalo mesto na svojom webe, sú premnožené na celom Slovensku, no najviac ich je v okolí Nitry. Odborníci konštatovali, že sa vyskytujú dokonca i v samotnom meste.
„V tomto regióne je aj veľká premorenosť kliešťovou encefalitídou. Je to dlhoročné prírodné ohnisko tejto choroby a teda aj vysoká pravdepodobnosť nákazy,“ vysvetľuje entomológ a špecialista na boj s kliešťami Jozef Brestovský a dodáva: „Nepoznám miesto kde by neboli. Sú v záhradách, parkoch, na trávnikoch pred panelákmi. Ľudia nepredpokladajú, že aj tu sa im na pokožku môže prichytiť kliešť, a tak hrozí, že ho objavia príliš neskoro. V nitrianskom regióne ich je viac a sú infekčné.“
Boj proti kliešťom
Boj proti kliešťom však existuje len v obmedzenej miere. Chemické postreky by mohli narušiť celé biotopy a na užívanie B-vitamínu sa spoľahnúť nedá. Odborníci vidia zmysel v boji v uzavretých priestoroch akými sú detské tábory, či mestské parky.
„Testovali sme B 1 a na repelentný účinok bola potrebná dávka hraničiaca s toxicitou. Ak sa človeku aj napriek prevencii prichytí kliešť na pokožku, je dôležité odstrániť ho čo najskôr. Nie je nutné otáčať ho, pretože nemá vývrtku, ale harpunuje. Mne sa osvedčilo potrieť ho hustou mydlovou penou a on sa okamžite pustí,“ informoval Brestovský.
Kliešťová encefalitída
Ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva: „Malé parazity sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.“ Kliešte sa najčastejšie prisajú do vlasatej časti hlavy, do slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky či na intímne miesta, informoval ÚVZ.
Infekciu však neprenášajú všetky druhy kliešťov a aj to závisí od dĺžky sania. „Na to aby sa slinami kliešťa preniesla do tela človeka je potrebných najmenej 24 hodín,“ vysvetlila riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre Katarína Tináková.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: