Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prednostka Novorodeneckej kliniky v Nitre Alena ?uri¨ová s nechceným novorodencom, ktorého matka porodila doma. Hniezdo záchrany dnes otvorili v nitrianskej Fakultnej nemocnici. Verejný inkubátor, kde mô¸u matky odlo¸i? svoje nechcené deti, je umiestnený pri budove novorodeneckej kliniky. Cie?om projektu, ktorý zorganizovalo ob?ianske zdru¸enie ¦anca pre nechcených, je zabráni? vra¸dám nechcených batoliat.Foto: SITA/Mária Pietová
Prednostka Novorodeneckej kliniky v Nitre Alena Ďurišová s nechceným novorodencom, ktorého matka porodila doma. Hniezdo záchrany dnes otvorili v nitrianskej Fakultnej nemocnici. Verejný inkubátor, kde môžu matky odložiť svoje nechcené deti, je umiestnený pri budove novorodeneckej kliniky. Cieľom projektu, ktorý zorganizovalo občianske združenie Šanca pre nechcených, je zabrániť vraždám nechcených batoliat. Foto: SITA/Mária Pietová
12. novembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 © nitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Odborárov pobúrilo neodvolanie prednostky v Nitre!

NITRA 12. novembra – Lekárske odborové združenie (LOZ) je pobúrené nečinnosťou a vyjadreniami dekanky Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre, ktorá stále neodvolala prednostku detskej kliniky Alenu Ďurišovú. Píše sa to v liste, ktorý v utorok zaslal médiám šéf združenia a zároveň lekár detskej kliniky vo Fakultnej nemocnici v Nitre Peter Visolajský.

Riaditeľ nemocnice aj ministerstvo zdravotníctva navrhli odvolanie Ďurišovej za to, že zabielila informácie v zdravotnej dokumentácii novorodenca. Dekanka Eva Sollárová dostala písomný návrh riaditeľa nemocnice na odvolanie Ďurišovej 30. októbra. Pre médiá sa vyjadrila, že ju odvolá, „keď nadobudne presvedčenie, že v nej nemá záruku garanta vzdelávania študentov“. Vo svojom poslednom stanovisku pre agentúru SITA z konca minulého týždňa napísala, že čaká na oficiálne výsledky kontroly ministerstva zdravotníctva.

„LOZ je správaním sa dekanky Evy Sollárovej pobúrené a žiada Akademický senát Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF, aby sa včo najkratšom čase zaoberal otázkou odvolania Aleny Ďurišovej zfunkcie prednostky avyjadreniami dekanky,“ píšu odborári v liste. Zároveň apelujú na rektora Libora Vozára, aby problém riešil, pretože nekonanie avyjadrenia dekanky Sollárovej podľa nich vážne ohrozujú dôveryhodnosť celej univerzity.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj Sollárovú. Rektor Vozár pre agentúru SITA povedal, že na vyjadrenia lekárskeho odborového združenia reagovať nebude a pani dekanka má vo veci odvolávania prednostky kliniky plné kompetencie a nesie za svoje rozhodnutia vecnú ako aj právnu zodpovednosť.

Pre kauzu bielenia v zdravotnej dokumentácii Ďurišová prišla o funkciu námestníčky riaditeľa. Riaditeľ nemocnice Jozef Valocký ju odvolal 29. októbra. Pôvodne sa jej zastával a tvrdil, že v chorobopise novorodenca len upravila nesprávnu informáciu, ktorú tam predtým napísal iný lekár, bielenie však poprel. Po neutíchajúcej medializácii prípadu ju odvolal s odôvodnením, že zistil, že ho „od začiatku svojimi vyjadreniami klamala“. Prípad prešetruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj nitrianska okresná prokuratúra.

LOZ poukazuje na to, že doteraz nenastal „ani lennáznak nápravy stavu“ a pre odborárov kauza ani zďaleka vyriešená nie je. Pripomínajú tiež, že v nemocnici naďalej pretrvávajú „ponižujúce opatrenia voči lekárke Zuzane Pechočiakovej“, ktorá na bielenie v zdravotnej dokumentácii pacienta poukázala. Bývalú primárku s dlhoročnou praxou presunuli z lôžkového oddelenia na príjmovú ambulanciu, vysťahovali ju z lekárskej izby, na ktorej vymenili zámok, okresali jej ordinačné hodiny na detskej reumatologickej ambulancii a odobrali jej osobný príplatok.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X