Od lúpeže storočia na Oponickom hrade uplynie 499 rokov!
Krádež zosnovala šľachtičná Anna Ludanická, ktorá do dejín vstúpila ako žena, ktorá celý svoj zasvätila túžbe po bohatstve
OPONICE 28. júla – Od najväčšej lúpeže na Oponickom hrade, ktorá bola v 16. storočí v rámci celého regiónu lúpežou storočia uplynie 10. augusta 499 rokov. Zosnovala ju šľachtičná Anna Ludanická z neďalekého kaštieľa v Ludaniciach. „Tak ako Alžbeta Báthoryová túžila po krvi mladých dievčat, Anna Ludanická bažila po bohatstve. Potrebovala mať okolo seba neskutočne veľa zlata, striebra, cenností a vždy chcela viac,“ povedal správca Apponyiovskej knižnice v kaštieli v Oponiciach Peter Králik. Podľa dobových správ bola nielen chamtivá, ale aj krutá k svojim služobníkom. V čase krádeže mala približne 74 rokov.
Anna Ludanická vedela o bohatstve, ktoré rod Apponyiovcov zhromažďuje na Oponickom hrade. Využila ich neprítomnosť a 10. augusta 1514 v noci poslala na hrad skupinu dvanástich sluhov. Prebrodili rieku Nitru a bez väčších problémov sa dostali na hrad. „Na Oponickom hrade bol akýsi depozit šperkov, cenností a zlata, ktoré si tam dávali uschovať za úplatu šľachtici. Hrad bol opevnený a bol istou zárukou, že sa turecké vojská k cennostiam nedostanú,“ hovorí Králik. Krádež by bola vyšla dokonale, nebyť toho, že posledným dvom zo skupiny lúpežníkov popadal na nádvorí na zem strieborný riad a hrmot ich prezradil. Zadržali ich stráže, ostatným sa podarilo ujsť. Hodnota lupu musela byť obrovská, pretože muži ho prevážali na voze. „V dobových správach sa píše, že išlo o šperky, strieborné lyžice, bohato zdobené prikrývky a ďalšie cennosti,“ povedal Králik.
Začalo sa vyšetrovanie, ktoré podrobne popisujú dokumenty uložené v archívoch. Správy o lúpeži sa dostali až k uhorskému kráľovi Vladislavovi II. Ten riešenie udalosti postúpil palatínovi, ktorý viedol vyšetrovanie. Všetky indície viedli k Anne Ludanickej. Časť lupu sa našla u nej v kaštieli a časť bola pohodená v kríkoch neďaleko kaštieľa. Napriek tomu vyviazla šľachtičná len s domácich väzením a životmi za krádež zaplatili sluhovia, ktorí konali na jej rozkaz. Apponyiovci využili svoje hrdelné právo, ktoré sa v tej dobe vzťahovalo na dvoch služobníkov a Gregor Tovarnický a Martin Pekár skončili na popravisku v Kovarciach. „Predtým ako odvisli, jeden z nich vykričal, že všetko čo robili, bolo na popud Anny Ludanickej,“ doplnil Králik. Šľachtičná dožila v pokoji vo svojom kaštieli v Ludaniciach, zomrela okolo roku 1520.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: