Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lenka barilikova andrea sabova barbora andresicova nikolett dekany peter oszlik.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: DAB Nitra
31. januára 2020 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk

Nová inscenácia Divadla Andreja Bagara v Nitre Dom bude venovaná 70. výročiu jeho založenia

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje inscenáciu Dom pri príležitosti 70. výročia svojho založenia. 

Tvorcovia prezradili, že nemajú v úmysle rekonštruovať Bednárikovu inscenáciu. Chcú pripraviť nový prepis tejto hry. Premiéra hry bude v Štúdiu DAB 6. marca 2020. Svoje úlohy v nej majú Daniela Kuffelová, Žofia Martišová, Lenka Barilíková, Andrea Sabová, Barbora Andrešičová, Nikolett Dékány, Eva Pavlíková, Peter Oszlík a Tomáš Stopa.

Hra Dom rozpráva príbeh tyranu Bernardy, ktorá sa stala vdovou po bohatom mužovi a zostalo jej 5 dcér. Tie bude tyranizovať smútkom po dobu 8 rokov, uväzní ich v dome a izoluje od okolitého sveta.

Bernarda Alba je veľmi dominantná žena, matka, tyranka, ktorá ovláda celé svoje okolie. Je záhadou, prečo je taká, ale o tom je aj to predstavenie, aby sa ľudia nad tým zamysleli. Celý podtext tejto inscenácie je okrem toho aj o andalúzskej sexualite, je to aj o tom ako je šesť žien zatvorených v jednom dome po smrti otca, je to o živote i odkrývaní charakteru postáv vo vyhrotených životných situáciách,“ prezradila Daniela Kuffelová, predstaviteľka Bernardy Alby.

Eva pavlikova daniela kuffelova.jpg
Foto: DAB Nitra

Samozrejme, keď sú mladé dievčatá zatvorené v dome, začnú sa v nich búriť rôzne vášne a emócie a o tom je táto hra. My sme ešte do nej pripísali postavu Federica Garcia Lorcu, autora inscenácie, ktorý nás bude sprevádzať dejom, bude taký jeho komentátor a zároveň sa niečo dozvieme o jeho osudoch, keď bol v roku 1936 popravený fašistami, falangistami, ktorý pripravili v Španielsku revolúciu,“ povedal o inscenácii jej režisér Marián Amsler.

Pôvodná Bednárikova inscenácia bola veľmi úspešná a známa. Tento raz ale tvorcovia zvolili iný koncept ako J. Bednárik pred 40 rokmi.

Lenka barilikova andrea sabova barbora andresicova nikolett dekany marian amsler.jpg
Foto: DAB Nitra

Témy sú podobné, ale to spracovanie bude veľmi odlišné. My sa k hre snažíme pristupovať s úplne inou poetikou. Bednárikova inscenácia bola viac menej realistická, snažil sa v nej otvárať témy, ktoré súviseli s danou dobou a jej atmosférou. My k téme inscenácie pristupujem skôr poeticky, vizuálne, obrazovo, čiže nejdeme po úplne realistickej línii, ale hľadáme v tom skôr také surrealistické obrazy a Lorcov metaforický cit pre vizuálno. Lorca bol veľký priateľ Dalího, Buňuela a celej tejto surrealistickej skupiny, čiže pristupujeme k tomu skôr tak obrazovo, metaforicky a snažíme sa vytvoriť hudobno-pohybovú javiskovú báseň,“ vysvetlil M. Amsler.

Jednoduchosť sa prejaví v scéne aj kostýmoch, ktoré budú historizujúce a dobovo zaujímavé. Každá herečka bude mať unikátny kostým.

Diváci v inscenácii uvidia celý dámsky herecký súbor DAB. Sú to veľmi silné postavy, každá jedna je zvláštna, veľmi zaujímavá. Dúfam, že sa nám podarí vytvoriť súhru silného ženského elementu. Bude to dramatická inscenácia, ale zároveň bude aj veľmi múzická s množstvom pohybových situácií,“ uviedol M. Amsler.

Lenka barilikova andrea sabova barbora andresicova nikolett dekany peter oszlik.jpg
Foto: DAB Nitra

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X