Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gisserova plaváreň
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta - koláž Nitradeň

Nitrania sa kedysi kúpali na Gisserovej plavárni, ženy aj muži mali oddelené bazény

Toto kúpalisko na toku rieky Nitra bolo najstarším. Poďte sa spolu s nami vrátiť v čase a zaspomínať si na kúpanie vtedajších obyvateľov.

V druhej polovici 19. storočia neboli pravidlá kúpania rovnaké, aké poznáme dnes. Plavky neboli zďaleka také odvážne, dámy a páni sa nekúpali v spoločnom bazéne a opaľovaniu sa snažili ľudia skôr vyhnúť.

Na toku rieky Nitra fungovalo viacero kúpalísk, ako napríklad Sokolské, Arnoldovo (Košťálovo), Vojenské či Židovské. Ako uvádza publikácia Vladimíra Bártu Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnosti mesta, jedným z nich bola aj Gisserova plaváreň.

Dva bazény

Gisserova plaváreň je nastarším letným kúpaliskom. V roku 1868 ju založil priekopník nitrianskeho športu Július Gisser, ktorý sa pričinil o rozvoj telovýchovy v Nitre a plávanie patrilo medzi tieto aktivity.

Do areálu kúpaliska sa vchádzalo z Číneša. Keď návštevníci prešli cez pokladňu, dostali sa na pieskovisko na opaľovanie, tzv. slnečný kúpeľ. Po oboch stranách pieskoviska boli drevené kabínky na prezliekanie.

Plaváreň bola na drevenej konštrukcii priamo na rieke. Mala dva bazény, do ktorých sa dalo dostať po drevených schodoch. Bazény mali rozmer 8 metrov x 4 metre a jeden bol určený pre ženy, druhý pre mužov. Voda voľne pretekala cez škáry medzi doskami.

Gisserova plaváreň
Areál Gisserovej plavárne.Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta

Vodné športy

Zdatnejší plavci nevyužívali bazén, ale skočili priamo do rieky. V koryte rieky sa taktiež organizovali preteky. Štart bol z drevenej plte na sudoch, presúval sa podľa dĺžky trate.

Víťazi dosiahli cieľ, ktorý bol na stabilnom mieste. Na fotografii nižšie vidíme vľavo šmýkačku, ktorú dnes nazývame tobogan. V areáli kúpaliska boli konštrukcia pre skoky s odrazovou doskou či miesto, kde bola požičovňa člnov.

Gisserova plaváreň
Vľavo tobogan.oto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X