Nitran Matej Tóth: Kvôli Kotlebovi sme prišli o športoviská a renovácie škôl
Rodák z Nitry, ktorý sa v roku 2015 v Pekingu stal majstrom sveta v chôdzi na 50 km a v roku 2016 získal zlato z olympijských hier v Riu de Janeiro, Matej Tóth v súčasnosti pôsobí v Banskej Bystrici. Nedávno sa zúčastnil na finále diskusií Zabudnuté Slovensko na banskobystrickom Námestí SNP, kde prezentoval svoje názory. Aký je jeho názor na politickú situáciu v kraji prezradil pre portál Denník N.
„Poznanie je dôležité, keď vám niekto predostrie veľmi jednoduché riešenia a vy nepoznáte iné názory, môžete veľmi ľahko začať podporovať ľudí, ktorých možno ani nechcete podporiť, a spravíte to len z nejakého vzdoru. Extrémistické názory nie sú dobré a je jedno, či prichádzajú zľava alebo sprava,“ uviedol k otázke, prečo sa rozhodol Zabudnuté Slovensko podporiť.
Matej Tóth vie, že názory ľudí sa môžu zmeniť, len treba prísť na to, ako. „Keď som v 90. rokoch vyrastal v Nitre, sám som bol zástancom známej formulky ‚Na Slovensku po slovensky‘. Vtedy politici viac hrali maďarskou kartou. Postupne som sa však vyvíjal a zisťoval som, že menšiny sú všade vo svete a dokážu sa navzájom rešpektovať. Zistil som, že nejde o národnosť, ale o to, akí sú ľudia samotní. A veľakrát sú oveľa príjemnejší a srdečnejší ako možno nejakí hrdí Slováci zo Žiliny. Aj keď, samozrejme, aj tam sú skvelí ľudia,“ tvrdí.
Športovec sa vyjadril aj k pôsobeniu Mariana Kotlebu a vyjadril svoj názor na jeho zvolenie. Myslí si, že voliť niekoho len zo vzdoru nie je dobrá voľba: „Prišlo mi to ako krátkozraké a jednoduché riešenie. Teraz sa ukazuje, že pod jeho vedením kraj nevyužil potenciál, ktorý mal. Boli rozpracované projekty, ktoré by nám pomohli. Napríklad sa nedokončilo spojenie Banskej Bystrice so Zvolenom cyklochodníkom, ľuďom by to pomohlo a dostali by sa k športu. Prišli sme o európske peniaze a tým napríklad aj o renovácie škôl. Z tohto pohľadu to vnímam veľmi negatívne.“
Hoci sa tieto štyri roky nejako zvládli, zvoliť ho aj v ďalšom volebnom období by bolo riziko. „Nemám proti nemu nič ako človeku, no jeho názory mi nie sú vôbec blízke. Nerád sa vyjadrujem k politike, ale keď sú veci, ktoré mi prekážajú, nemám problém to povedať nahlas,“ vyjadril sa.
Matej je profesionálnym vojakom a má hodnosť nadporučíka. O jednej z káuz – Kapitánovi Dankovi –, ktorá kotlebovcom výrazne pomohla, si myslí, že bola zbytočne nafúknutá a treba robiť rozdiel medzi aktívnym vojakom a vojakom v zálohe. Predseda Národnej rady SR Andrej Danko je vojakom v zálohe a jeho povýšenie bola len zle odkomunikovaná záležitosť.
„Politická situácia na Slovensku nie je ideálna, aj vzťahmi, ktoré v nej sú. Aj v koalícii, aj v opozícii sú strany, ktoré nespolupracujú alebo spolupracujú veľmi ťažko. To nahráva jednoduchým myšlienkam. Keď majú ľudia názor A a názor B a zrazu príde niekto s názorom C, ktorý sa javí byť najjednoduchší a že všetko vyrieši, tak potom môže vzniknúť to, že s tým názorom sa stotožnia, čo je škoda,“ vyjadril svoj názor na súčasný politický stav.
Vyštudovaný novinár povedal pár slov aj k novinárskej objektivite a k tomu, že názor si treba robiť z viacerých médií, pretože aj novinári majú politický názor a nie vždy sa dokážu od neho odosobniť. „V dobe internetu sa správy šíria rýchlo, človek si často prečíta len fantastický titulok. Aj mne sa stalo, že so mnou robili rozhovor na mnoho tém, jednou vetou som niečo spomenul a objavilo sa to v titulku, ktorý vyznieval škandalózne. Ani ja niekedy nemám čas, prečítam si len nadpisy. Potom sa ľudí opýtam, či to čítali. Začneme sa o tom rozprávať a zistíme, že sa nič nestalo.“
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: