Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pomoc ludom spojenie sil mesto nitra gettyimages.jpg
Ilustračná foto: gettyimages
25. novembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Nitra sa zapojila do projektu, ktorý jej pomôže v práci s mládežou

Do procesu vzdelávacích aktivít sa môže zapojiť Nitra spolu s ďalšími tímami zo slovenských a českých miest.

Mestá sa znova môžu zapojiť do medzinárodného projektu Europe Goes Local 2020 (EGL), ktorý by im mohol pomôcť vybudovať či posilniť prácu s mládežou alebo zapojiť sa do medzinárodných projektov Erasmus+. Agentúru SITA o tom informovala odborná referentka pre vzťahy s verejnosťou Alena Pastorková zo Slovenského inštitútu mládeže – Iuventa. Výzvu vyhlasuje inštitút spolu s Domom zahraničnej spolupráce v Českej republike. Prihlášku v rámci výzvy je nutné zaslať najneskôr do 30. novembra.

Na zabezpečenie väčšieho dopadu projektu samospráva, ktorá sa chce zapojiť, musí byť definovaná ako mesto. Ďalšou z podmienok účasti je zostavenie štvorčlenného tímu, ktorý by mal byť zapojený do celého procesu od januára do októbra 2020. Tím musí pozostávať zo zástupcu mesta, pracovníka s mládežou a z dvoch mladých ľudí zo samosprávy, ktorí majú záujem podporovať prácu s mládežou.

Práca s mládežou

Zloženie samospráv bolo v pilotnej fázy podľa Pastorkovej pomerne pestré. Okrem Nitry sa už zapojili mestá ako Banská Bystrica, Zvolen, Košice a obce ako Zbyňov, Hažlín či Rabča. Fáza trvala od januára 2018 do septembra 2019, kedy bola ukončená konferenciou v Liptovskom Mikuláši.

Predstavili na nej aj slovenskú verziu Európskej charty lokálnej práce s mládežou. Proces tvorby charty bol na medzinárodnej úrovni a na Slovensku sa uskutočnilo päť konzultácií, do ktorých sa zapojilo 43 odborníkov aktérov v oblasti práci s mládežou.

Samosprávy si vytvorili analýzu potrieb mládeže a koncepciu práce s mládežou. V niektorých vybudovali mládežnícky parlament, ktorý začal aktívne spolupracovať so samosprávou a v iných jeho pozíciu a činnosť rozvinuli či stabilizovali. „Predovšetkým pochopili nevyhnutnosť práce s mládežou v samosprávach, ktorú tento projekt naštartoval,“dodala Pastorková.

Spolupráca v samospráve

Okrem výzvy pre mestá otvorili aj výzvu na krátkodobú spoluprácu na pozíciu mentora v rámci česko-slovenskej fázy projektu. Najväčší dôraz pri výbere kandidátov sa bude klásť na jeho skúsenosti so spoluprácou v samospráve, prácou s mládežou a mentorstvom. Rovnako ako samospráva aj záujemca o túto pozíciu musí poslať prihlášku do 30. novembra.

Pastorková uviedla, že dlhodobým cieľom slovenskej a českej agentúry je vzájomná spolupráca predovšetkým pre kultúrnu a jazykovú blízkosť. „Aj v tomto prípade chceme umožniť spoluprácu samospráv na spoločných projektoch, v ktorých by nebol bariérou cudzí jazyk. Zároveň samosprávy v oboch krajinách majú podobné legislatívne podmienky a historické zázemie/kontext,“ vysvetlila.

Dodáva, že česká národná agentúra ešte do projektu nebola zapojená, a teda k cieľom inštitútu patrí aj prenos skúsenosti zo slovenskej strany. Do procesu vzdelávacích aktivít sa môžu zapojiť tímy z piatich slovenských a piatich českých miest.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X