Na Klokočine počuť pišťanie každých pár sekúnd. Prekvapí vás, aké zviera ho vydáva
Podľa ornitológa sa sovy dobre maskujú.
Jar patrí k najkrajším ročným obdobiam. Príroda hrá farbami a ožíva. Príchod jari prináša i príchod mláďat rôzneho druhu, ktoré môžete stretnúť aj v mestskom prostredí.
Operenými „obyvateľmi“ nitrianskych sídlisk boli neraz už myšiarky ušaté. Podľa správ od obyvateľov sa vyskytujú medzi panelákmi aj tento rok.
Pišťanie až do rána
Myšiarku ušatú ste v Nitre možno začuli, ale nemuseli ste vedieť, že ide o zvuk, ktorý vydáva táto sova. Bol to aj prípad pána Tomáša, ktorý už tretiu noc počul neznámy piskot každých pár sekúnd až do skorých ranných hodín. „Išli sme pešo po Kmeťovej ulici a stále to pišťalo. Ide to nonstop,“ napísal.
Obyvateľ sa domnieval, že by to mohol byť netopier na love. Ľudia však upozornili, že ide o mláďatá myšiarky. Pani Dominika počula vlani malé sovy aj na Čermáni.
„Keď som bývala na Partizánskej ulici, tak sme ich celé noci počuli pískať a nevedeli spať,“ tvrdí pani Martina. Pani Sofia býva v lokalite Na viničkách a všimla si, že dve sovy obývajú strom hneď vedľa jej okien bytu a počúva piskot spolu s dcérou.
Započúvajte sa do piskotu, ktorý vydávajú sovy na sídliskách.
Dobre sa maskujú
Mesto pod Zoborom je pre sovy vhodným zimoviskom. Myšiarky zimujú na konároch hustých ihličnatých stromov a podľa ornitológa má Nitra viacero borovicových lesíkov. Sovy si zároveň hľadajú na prečkanie studených mesiacov miesto, kde nebývajú tuhé zimy.
Ako spoznať myšiarku? Počas zimy oddychujú spoločne desiatky jedincov na stromoch. Ornitológ Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku vysvetlil, že prítomnosť myšiarky prezradia vývržky pod stromom – sú to nestrávené zvyšky potravy ako srsť, kosti a perie.
Myšiarky sa dobre maskujú, avšak keď sa dobre zapozeráte do korún stromov, všimnete si ich. Majú veľké, oranžové oči a vztýčené pierka na hlave, ktoré vyzerajú ako ušká. Počas slnečného dňa sa tieto sovy vyhrievajú na vŕbach alebo brezách. Obyvateľov môže potešiť správa, že lovia myši a menšie potkany.
Kedy pískanie ustane
Keď začujete pískať mláďatá myšiary, znamená to, že sú hladné a pýtajú si od rodičov potravu. Pískajú aj v noci, čo môže obyvateľom prekážať. Odborníci žiadajú ľudí o trpezlivosť, kým sa mláďatá osamostatnia. Pískanie zvyčajne prestane do 2 týždňov.
Mláďatá môžete vidieť sedieť na zemi alebo strome. Mnohí ľudia si odnesú malú sovu domov v presvedčení, že potrebuje pomoc. Odborníci však upozorňujú, že to nie je správny postup a najlepšie je kontaktovať priamo ich. Zdravé mláďatá sa vedia pohybovať samé a stačí ich väčšinou vyložiť na vyvýšené miesto, mimo dosahu psov či mačiek, čo najbližšie k hniezdu.
V prípade, že je nájdená malá sova v núdzi, je potrebné kontaktovať príslušné pracovisko Štátnej ochrany prírody SR, ktorá zabezpečí zber hendikepovaných živočíchov a stará sa o ne. Pomôžu a poradia aj záchranné stanice či ornitológovia z rôznych združení.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: