Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
HUDBA  Festival "Musica Sakra" Bratislava
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA Detský zbor Estonian Children´s Choir z Tallinu. Na Bratislavskom hrade prebieha 24. - 28. mája 1. medzinárodný festival sakrálnej hudby "Musica Sacra" Bratislava. Bratislava, 26. máj 2006. Foto: SITA/Nina Bednáriková
20. mája 2016 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Musica Sacra 2016 ponúkne aj svetové premiéry, takýto je program

Mesto Nitra pozýva všetkých milovníkov vážnej hudby na 26. ročník Medzinárodného festivalu sakrálnej hudby Musica Sacra 2016, ktorý sa uskutoční 12. júna až 3. júla v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre.

Koncert v nedeľu 12. júna o 19. hodine ponúkne poslucháčom napríklad Pergolesiho Stabat Mater v podaní Janáčkovho Komorného Orchestra, sopranistky Johany Černohorskej a kontratenoristu Jana Mikuška pod umeleckým vedením Jakuba Černohorského. Otváracím koncertom bude sprevádzať Izabela Pažítková, ktorá je neodmysliteľnou tvárou tohto festivalu mnoho rokov.

Mladé hudobné zoskupenie Kodály String Trio v obsadení Imrich Farkaš – husle, Emil Hasala – viola a Erik Hasala – kontrabas uvedú na svojom koncerte vo štvrtok 16. júna diela J. Coriglianiho, J. S. Bacha, T. Albinoniho a A. Vivaldiho. Členovia tria sú víťazmi a laureátmi rôznych medzinárodných súťaží, spolupracujú so Slovenskou filharmóniou, ŠKO Žilina a Cappellou Istropolitana Bratislava.

Musica_sacra.jpg

Milovníci gospelu a spirituálov si prídu určite na svoje v nedeľu 19. júna, kde sa pod umeleckou taktovkou Ivety Weis Viskupovej predstaví súbor The Hope Gospel Singers, ktorý spolupracoval a spolupracuje s mnohými džezovými muzikantmi a spevákmi v oblasti non-articifiálnej hudby. Na koncerte odznejú tradicionály, spirituály a diela T. W. Aasa, I. Hougthona, M. W. Smitha, L. v. Beethovena, A. Lindseya, R. Kenolyho a ďalších.

Hráči komorného orchestra The Classical Music Maniacs sú v prevažnej väčšine majstri, sólisti a prví hráči najvyšších symfonických telies na Slovensku a šíria myšlienku „street classical music“, ktorou sa snažia osloviť aj „neposlúchačov“ vážnej hudby. Na festivalom koncerte vo štvrtok 23. júna predvedú klasické diela z pera skladateľov J. S. Bacha, A. Corelliho, A. Vivaldiho, W. A. Mozarta, E. Suchoňa a A. Piazollu. Orchester pôsobí pod umeleckým vedením huslistu, sólistu Jarolíma Emmanuela Ružičku.

Pravoslávny spev naprieč priestorom a časom, to je názov programu, ktorý uvedie v nedeľu 26. júna Mužský spevácky zbor Láska opravdivá, pod dirigentskou taktovkou Jaroslava Černockého a Jana Špačka.

Vo štvrtok 30. júna uvedú Komorný orchester ZOE a zbor Psallite Deo Oratórium Misecordia (Milosrdenstvo), ktoré je pásmom hudby a slova. Okrem hudobných častí obsahuje aj meditácie nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka. Okrem oratória odznejú v podaní orchestra, zboru, sopranistky Hildy Gyulás a organistu Martina Baka aj diela Ave Maria pre soprán a organ a Fúga c mol pre organ ako svetové premiéry. Koncert sa uskutoční pod dirigentskou taktovkou samotného autora Vladimíra Kopca.

Záver tohtoročného festivalu 3. júla bude veľkolepý. Štátny komorný orchester Žilina pod dirigentskou taktovkou Leoša Svárovského, japonská sopranistka Nao Higano, žijúca a pôsobiaca v partnerskom meste Nitry v Kroměříži, mezzosopranistka Judita Andelová; tenorista Jozef Gráf; basbarytónista Martin Mikuš, Spevácky zbor AD UNA CORDA, organistka Marta Gáborová uvedú Requiem pre sóla, zbor a orchester KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X