Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Motus pohybove studio 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Motus, Lívia Gajdošová
27. februára 2020 Zaujímavosti od NitraDen.sk

MOTUS Nitra: Šikovné Nitranky pomáhajú aj deťom, svoju pozornosť by radi zamerali na ženy

Dve šikovné ženy z Nitry, ktoré pomáhajú rozhýbať mesto, už poznáme. Ich cieľom je zlepšiť zdravie klientov, ale aj udržiavať ich v zdravej forme. Mgr. Zuzana Koklesová a Mgr. Katarína Sahulčíková z pohybového štúdia MOTUS nám prezradili ďalšie tajomstvá zdravého pohybu.

Vieme, že sa venujete aj poúrazovým stavom a bolesti. Skúste nám popísať, ako takáto terapia prebieha.

Pri poúrazových stavoch alebo stavoch po operáciách sa snažíme prinavrátiť funkciu zranenému orgánu – svalu , kĺbu, šľache. Cieľom je, aby klient zvládal všetky aktivity tak ako pred úrazom / operáciou, prípadne s čo najmenším obmedzením.

Napríklad pri úraze ramena chceme dosiahnuť, aby sa zvládol učesať, obliecť, zapnúť podprsenku, pri kolenách, členkoch chceme zvládnuť chôdzu bez krívania, bolesti, pocitu nestability. Pri športovcoch sa snažíme dosiahnuť taký stav, aby mohli znova začať trénovať.“

Máte odskúšané presné triky na konkrétne úrazy alebo na každého človeka zaberá niečo iné?

Nemáme žiadnu „šablónu“. U každého zaberá niečo iné, takže sa snažíme zostaviť program pre každého individuálne a podľa jeho aktuálnych potrieb. Postupne ako sa zlepšuje stav pridávame aj nové cviky, zvyšujeme náročnosť cvičenia.“

Motus pohybove studio 2.jpg
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Taktiež sa zaoberáte bolesťami chrbtice, bolesťami hlavy, tŕpnutím rúk a nôh. Používate rôzne cviky a triky?

Pri takýchto problémoch sa snažíme vždy nájsť len jeden cvik, ktorý by zmierňoval alebo odstraňoval problémy. Naučíme ho potom klienta a ten ho cvičí niekoľko dní počas dňa, pokým nepríde na kontrolu, kde zhodnotíme či v cvičení má pokračovať alebo cvik zmeníme, ak je to potrebné.

Viete nám vysvetliť, ako vznikajú a ako bojovať proti bolesti krku (cervikalgii) a bolesti drieku (lumbalgii)?

Väčšina bolestí pohybového aparátu má „mechanickýpôvod, čo znamená, že je spôsobená každodennými pohybmi a držaním tela. Dlhodobý nesprávny sed, práca s PC, telefónom, jednostranná manuálna práca alebo šport, môžu spôsobovať tieto bolesti.

Motus pohybove studio 3.jpg
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Preukázateľný efekt pri odstraňovaní týchto problémov s dá dosiahnuť správnym cvičením a aktívnym prístupom, zmenou držania tela v sede, stoji, pri práci. Určité polohy a pohyby môžu často odstrániť bolesť alebo obnoviť funkciu. Základom, aby takéto problémy nevznikali, je prevencia a to ideálne už v detskom veku.

Venujete sa aj deťom? S akými problémami vás najčastejšie navštevujú?

Áno, medzi našich klientov patria aj deti. Najčastejšie riešime chybné držanie tela, skoliózy, ploché nohy. Snažíme sa ich už v detstve naučiť správne pohybové návyky a správne držanie tela, aby predchádzali bolestivým stavom, ktoré môžu prísť v budúcnosti.

Čomu by ste sa chceli vo vašom pohybovom štúdiu venovať viac?

Viac by sme chceli zamerať pozornosť napríklad na ženy, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom napríklad počas tehotenstva (bolesti chrbtice), po pôrode (diastáza – rozostup brušných svalov), ženám s osteoporózou, bolestivou menštruáciou. Ďalšia skupina, ktorú by sme radi oslovili sú seniori. Chceli by sme im ukázať, že vek je len číslo, že aj vo vyššom veku je pohyb zdravý a netreba sa ho báť.“

Motus pohybove studio 1.jpg
Foto: Motus, Lívia Gajdošová

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X