Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kone v Nitre
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta - koláž Nitradeň

Kone boli kedysi pýchou Nitry, vo vojenskom žrebčíne sa cvičili pre armádu

Vojenský žrebčín sa do Nitry presťahoval z Bojnej. Mal ubytovaciu kapacitu 140 vojakov a 150 koní.

Vedeli ste, že v Nitre bol známy žrebčín a mesto sa pýšilo majestátnymi koňmi? Ak by sme sa vrátili v čase na prelom 19. a 20. storočia, videli by ste ľudí jazdiacich po chrenovských lúkach alebo cvičenie koní pre armádu.

Zaspomínajte si s nami opäť na kúsok z histórie Nitry. Ako uvádza publikácia Vladimíra Bártu Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnosti mesta, kone jazdili po Nitre ešte pred niekoľkými desiatkami rokov.

Prechádzky chrenovskými lúkami

Stará fotografia nižšie pochádza z roku 1910. Po okolí Nitry sa podnikali vychádzky v sedle koní. Takto jazdili aj členovia jazdeckého oddielu Slávia Nitra ešte v 60. rokoch 20. storočia.

Chrenovské lúky však museli ustúpiť výstavbe panelákov. Dnes by ste starú Chrenovú hľadali márne, pretože už neexistuje. Na území mestskej časti sídlia obe nitrianske univerzity a väčšina vysokoškolských internátov.

Kone v Nitre
Prechádzky chrenovskými lúkami v roku 1910.Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta

Vojenský žrebčín v Nitre

Vojaci si kedysi trénovali jazdu na koňoch v budove, ktorá vyrástla v roku 1889. Žrebčín sa presťahoval z Bojnej a nechal ho postaviť K. Mayer. Dokázal poskytnúť ubytovanie pre 140 vojakov a 150 koní.

Husári rakúsko-uhorskej armády cvičili začiatkom 20. storočia v nitrianskej jazdiarni. V 50. rokoch 20. storočia už armáda pre výcvik kone nepotrebovala, no žrebčín sa stále využíval. Boli tam ustajnené jazdecké kone a v hlavnej budove sídlili niektoré katedry Agronomickej fakulty Vysokej školy poľnohospodárskej.

Kone v Nitre
Cvičenie vojska začiatkom 20. storočia.Foto: Nitra na starých fotografiách, Pamätihodnoti mesta - Vladimír Bárta

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X