Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
UDALOS?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
UDALOSŤ
13. mája 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. ilustračné: SITA/AP

Interiér Farského kostola sv. Urbana na Zobore prechádza rekonštrukciou

Nitra 13. mája – Interiér Farského kostola svätého Urbana v Nitre na Zobore prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Počas rekonštrukčných prác boli odkryté pôvodné maľby na kupole chrámu, pochádzajúce pravdepodobne z 19. storočia.

„V kostole pribudol nový chórový priestor, presbytérium bolo posunuté smerom k ľudu. V tejto časti v najbližších dňoch osadia pevný oltár a ambonu, v celom priestore pribudne nová dlažba,“ informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko. Posvätenie obnoveného kostola spojené s konsekráciou oltára je naplánované na sviatok patróna 25. mája tohto roka.

Farnosť Nitra – Zobor je pomerne mladá, vznikla pred piatimi rokmi odčlenením od farnosti Nitra Horné mesto. História kostola siaha do polovice 18. storočia. Mešťania sa vtedy rozhodli, že na Zobore postavia Kaplnku ku cti svätého Urbana. Doteraz sa však nenašla jej zakladacia listina. Prvý doposiaľ známy písomný dokument je zápis v Kanonických vizitáciach Farnosti Nitra – Horné mesto z roku 1830. V roku 1872 udrel do kaplnky blesk, bola úplne zdemolovaná. O rok neskôr sa začala generálna rekonštrukcia budovy. Pre problematickú statiku bola vybudovaná od základov. Vypracovaním projektu bol poverený staviteľ Anton Herverth z Nitry, nový oltár mal na starosti bratislavský sochár Anton Brandl. Práce boli ukončené v roku 1878. V rokoch 1896 až 1898 bola kaplnka vymaľovaná, exteriér budovy omietnutý a pribudol nový oltár.

V roku 1937 bolo priestory kaplnky potrebné rozšíriť, pretože sa rozrástol počet obyvateľov Zobora. Koncom augusta 1939 získal správca farnosti Nitra – Horné mesto povolenie požehnať rozšírený Kostol svätého Urbana na Zobore. Nový organ zhotovila v roku 1948 firma Otokara Važanského. V roku 1952 nitriansky umelec Edmund Massányi namaľoval nad klenbové oblúky dva obrazy, na jednom sú znázornení evanjelisti, na druhom anjeli s monštranciou. V roku 1961 neznámi vandali vytĺkli všetky okná a ukradli srdce zvona, o tri roky neskôr zhodili z podstavca sochu Trpiaceho Krista. Sochu zreparoval sochár Ostrovský z Nitry. V prvej polovici 90. rokov 20. storočia bola v kostole nainštalovaná Krížová cesta spolu s reliéfom Poslednej večere. Autorom diela je umelec Ľudovít Bebjak.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X