Inovatívnych učiteľov je na Slovensku veľmi málo, tvrdí pedagogička a absolventka UKF Chlupíková
Hoci je učiteľstvo veľmi náročné, má svoje kúzlo a poslanie. Ako byť tvorivým a dobrým učiteľom sa dozvedeli aj študenti UKF v Nitre.
Pedagogička a inovátorka Anna Chlupíková sa prišla porozprávať so študentmi univerzity o poslaní učiteľa. Workshop s názvom Začínajúci a inovatívny? Úskalia a príležitosti pre začínajúcich pedagógov sa konal pod vedením manažérky Job kontaktu PSC, Ľubici Lachkej. V Poradenskom a servisnom centre UKF hovorili o učiteľstve, jeho fungovaní a správnom prístupe. Cieľom workshopu bolo podľa slov Lachkej ukázať študentom, že aj pedagóg sa môže uplatniť v praxi zaujímavo a tvorivo a že práve toto povolanie je nesmierne dôležité a perspektívne.
„Základom toho, čo by mal každý učiteľ mať, a nie je to dnes bežné, je úcta k dieťaťu,“ hovorí Anna Chlupíková a dodáva: „Dieťa, ku ktorému prejavujete úctu, neurážate ho a beriete ho ako rovnocenného partnera, ste si už získali. Keď k dieťaťu budete pristupovať ako k rovnocennému partnerovi, máte polovicu práce za sebou.“ Chlupíková dbá na rovnocenný vzťah a vie o čom hovorí, pretože sama učí už 35 v základnej škole.
Inovácie a otvorený prístup je základ
Dôležité je, informácie poskytovať deťom inovatívnym spôsobom, čo sa u nás len tak nevidí. Napriek tomu už aj na Slovensku existuje niekoľko modernejších škôl, kde sa napríklad prepája učivo a deti tak majú možnosť pochopiť biológiu cez geografiu alebo dejepis prostredníctvom občianskej náuky. Práve tento nový model vyučovania považuje pedagogička za inováciu. „Je to vynikajúce v tom, že týmto spôsobom neučím ten predmet, ale učím dieťa. A učím to dieťa niekam sa posúvať. Sú to síce metódy, ktoré sa overujú a je to pre učiteľov veľmi náročné, ale už sú tu aj prvé výsledky,“ vysvetľuje svoj pohľad.
Ďalším z dôležitých bodov v pedagogickej praxi je to, aby deti poznali jasné pravidlá. Takisto sa učiteľ nesmie báť oznámiť dieťaťu aj horší výsledok, avšak zároveň ho povzbudiť: „Dieťa musí byť konfrontované aj s neúspechom, pretože ten čaká v živote každého jedného z nás.“
„Mnohým učiteľom, ktorých to nebaví, ktorí iba frflú, a ktorí vidia vinu vždy v niekom inom, odporúčam, aby radšej odišli a hľadali si iné povolanie, pretože je to náročné povolanie – psychicky aj fyzicky,“ hovorí otvorene.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: