Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stara nitra kolaz 2.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Fotografie Nitry spred niekoľkých rokov nám občas prezradia množstvo tajomstiev

Prejdite sa s nami ulicami a uličkami niekdajšej Nitry. Spoznajte tak naše mesto z nového uhla pohľadu a možno sa i niečo nové naučíte. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Takto vyzerala kolaudácia alebo skôr asi kontrola nového koryta rieky Nitra po prekládke v 40. rokoch uplynulého storočia. Niektorí z prítomných aj zapózovali fotografovi.

Foto: www.facebook.com

Stará pôvodná lávka na Chrenovej niekedy začiatkom 70. rokov. Progres ešte nestál, ani dnešný ŠD Nitra na Slančíkovej, v ktorom je teraz internát. Pôvodne bol internát otvorený ako Interhotel Nitra. Fotografia z tohto miesta dnes by teda vyzerala úplne ináč. Aj starú lávku nahradil nových Chrenovský most.

Lavka chrenova 1972 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Pohľadnica spred viac ako sto rokov. Dnes už toto miesto vyzerá inak. Štefánikova ulica bola v roku 1910 pomenovaná ako Vak Botyán utca. Niesla meno po kuruckom veliteľovi Jánovi Boťanskom.

Pesia okolo 1900 klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

V priestoroch pod tzv. Pribinovým kostolom sa nachádzali kostrové hroby, ktoré si mohla verejnosť pozrieť v presklených vitrínach. Dnes je tu už chodník, takže tieto vitríny tu dnes nenájdete. Vedeli ste, že pod týmto kostolom sa našli múry inej stavby aj hroby zo 14. až 16. storočia? Pôvodná stavba je postavená z kamenných kvádrov, ktoré doviezli až z Burgenlandu v Rakúsku.

Tzv.pribinov kostol hrad klub priatelov starej nitry milan janco.jpg
www.facebook.com Milan Jančo

Spoznali ste Hornotabánsku ulicu? Dnes je tu už moderná výstavba, ktorej predchádzal archeologický výskum. Podľa niektorých archeológov bolo zvláštne robiť výskum z obdobia ich mladosti.

Hornotabanska ulica klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X