Na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva UKF sa konala záchranná akcia
Na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva bolo 27. februára veľmi rušno. V budove sa pohybovalo množstvo zdravotníckych záchranárov, ktorí mali plné ruky práce…
Našťastie, toto nebola skutočná záchranárska akcia, ale simulované cvičenie urgentnej zdravotnej starostlivosti v terénnych podmienkach, ktoré organizovala už po druhýkrát Katedra klinických disciplín a urgentnej medicíny.
Prvé takéto cvičenie realizovali na jeseň 2016 a stretlo sa u študentov s pozitívnym ohlasom. Veď môcť si vyskúšať záchranu života iného človeka, správne určenie diagnózy a zároveň sa popasovať s nepredvídateľnými okolnosťami, ktoré na záchranára môžu čakať v teréne, je na nezaplatenie. Najmä, ak simulácie vytvárali – vymysleli aj zahrali – záchranári z praxe, ktorí sú zároveň bývalými študentmi FSVaZ.
V jesennom simulovanom cvičení si tak mohli študenti v „bezpečných“ podmienkach nacvičiť napr. zásah pri udalosti s hromadným postihnutím osôb (výbuch benzínu v garáži domu, v ktorej žili bezdomovci), pôrod dvojičiek v extrémnych podmienkach alebo zásah a ošetrenie účastníkov nehody pri strete motocyklu a auta.
„Za realizáciou takéhoto cvičenia je mnoho zanietených ľudí a ich ochota spojiť svoje sily a vedomosti pre dobrú vec. Katedre sa darí rozvíjať spoluprácu so svojimi absolventmi, ktorí sú ochotní obetovať svoj čas a skúsenosti pre mladších budúcich kolegov. Absolventi štúdia Urgentnej zdravotnej starostlivosti boli nielen figurantmi v simulovaných situáciách, ale aj hodnotiteľmi výkonu študentov. Súčasťou cvičenia je aj zvládnutie vedomostného teoretického testu a celkový výsledok sa študentovi počíta do záverečného hodnotenia predmetu,“ povedala zástupkyňa vedúceho katedry PhDr. Monika Mankovecká, PhD.
Študenti urgentnej zdravotnej starostlivosti majú na takýchto cvičeniach možnosť preukázať naučené vedomosti a osvojené zručnosti v krízovej a reálne pôsobiacej situácii, avšak stále pod dohľadom vyučujúcich a záchranárov z praxe. Simulované cvičenie preverí schopnosť zvládať stres, pohotovo reagovať, komunikovať medzi sebou, so zranenými, ale aj s ďalšími osobami na mieste zásahu. Priblíži študentom realitu záchranárskych situácií, na ktoré sa svojím štúdiom pripravujú, ešte skôr, ako budú po prvýkrát v záchranárskej uniforme zasahovať na miestach nešťastí a pomáhať ľuďom v ohrození života.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: