Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CENA:  Nominácie na divadelné DOSKY
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
V kategórii Najlepšia hudba sezóny 2012/2013 sa o cenu DOSKY 2013 uchádzajú Róbert Mankovecký, Daniel Heriban a Marek Geišberg za hudbu k inscenácii www.narodnycintorin.sk Slovenského komorného divadla v Martine. DOSKY slávnostne vyhlásia na úvod 22. roèníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Bratislava, 7. september 2013. Foto: SITA/DOSKY
26. septembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Divadelná Nitra odštartuje hrou Lacosta a Doskami

Najväčšia súťažná prehliadka súčasnej divadelnej tvorby u nás – Medzinárodný festival Divadelná Nitra potrvá v meste pod Zoborom šesť dní, od piatka 27. septembra do stredy 2. októbra

BRATISLAVA 26. september – Originálna francúzska inscenácia Suita č. 1 „ABC“ pre 22 účinkujúcich a dirigenta projektu Encyklopédia reči odštartuje v piatok večer 22. ročník Divadelnej Nitry. Vo veľkej sále Divadla Andreja Bagara v Nitre sa k 11 členom francúzskeho hereckého zboru pripojí 11 účinkujúcich zo Slovenska a spoločne tak otvoria medzinárodný festival. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla PR manažérka Divadelnej Nitry Dana Freyerová, francúzsky skladateľ a režisér Joris Lacoste, ktorý prichádza na Slovensko po prvýkrát, si svojich slovenských kolegov vybral priamo v Nitre počas septembrového kastingu. Už tradične sa na úvod Divadelnej Nitry rozdajú DOSKY, divadelné ocenenia sezóny 2012/2013.

Anketu Divadelné ocenenia sezóny– DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla a Asociácia Divadelná Nitra. DOSKY sa od založenia v roku 1996 stali najznámejšou cenou odovzdávanou na Slovensku v oblasti divadla. O nomináciách v aktuálnom 18. ročníku ankety rozhodlo v ôsmich kategóriách 26 divadelných kritikov, teoretikov a publicistov. Ceny v podobe drevenej dosky so strieborným štítkom sa môžu udeliť produkciám a výkonom všetkých žánrov, ktoré mali premiéru v minulej sezóne v profesionálnom divadle na Slovensku. Konkrétne sa sledujú novinky v činohernom divadle, opere, muzikáli, bábkovom divadle, balete a aj v súčasnom tanci. DOSKY sa udeľujú bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecký výkon, ktorý mal premiéru v divadlách na území Slovenska. Kto sa stane nositeľom DOSKY za najlepšiu inscenáciu, réžiu, mužský a ženský herecký výkon, scénografiu, kostým, scénickú hudbu a aj objav sezóny 2012/ 2013 bude jasné počas piatkovej noci. Ceremoniál prinesie po prvýkrát v priamom prenose verejnoprávna televízia RTVS na Dvojke, so začiatkom o 21:30.

Najväčšia súťažná prehliadka súčasnej divadelnej tvorby u nás Divadelná Nitra potrvá v meste pod Zoborom šesť dní, od piatka 27. septembra do stredy 2. októbra. Publikum čaká v hlavnom programe 22. ročníka festivalu 13 inscenácií, ktoré budú mať 19 predstavení. V hlavnom programe je šesť premiér a diváci ich uvidia vďaka unikátnemu projektu Divadelnej Nitry, Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Do Nitry zavíta 13 divadelných súborov z Česka, Chorvátska, Francúzska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Slovinska aj Slovenska. Diváci sa môžu tešiť aj na 70 divadelných, filmových, výtvarných či hudobných podujatí v sprievodnom programe. Priamo na divadelných doskách si diváci vychutnajú výkony 117 hercov aj spevákov, počet účinkujúcich v sprievodnom programe sa tento rok vyšplhá na 220 umelcov. Divadelná Nitra aj tentoraz nastolí prostredníctvom výnimočných európskych a domácich inscenácií otázky o závažných spoločensko-politických javoch. Mottom 22. ročníka Divadelnej Nitry je otázka Očistení?

Na Divadelnej Nitre už tradične nebudú chýbať slovenské inscenácie. Domácu sekciu programu zostavil tento rok pre Divadelnú Nitru dramaturg Peter Pavlac. Predstaví sa Divadlo Aréna s inscenáciou Holokaust, Slovenské národné divadlo prinesie inscenáciu Rechnitz – Anjel skazy rakúskej spisovateľky a nositeľky Nobelovej ceny Elfriede Jelinek, Mestské divadlo Žilina Modrofúza a po dlhšom čase sa na divadelné dosky vracia Blaho Uhlár a jeho legendárna S.T.O.K.A s Neistým gruntom.

Divadelná Nitra pripravila pre festivalových návštevníkov a Nitranov aj tentoraz bohatý sprievodný program, ktorý prinesie do ulíc vyše 70 podujatí. Tento rok zmenil koncepciu a posúva sa od tradičného pouličného umenia k novátorskému súčasnému umeniu. Dejiskom sprievodného programu bude opäť festivalové námestie pred Divadlom Andreja Bagara. Námestie premenované počas festivalu na “iné_námestie“ sa vďaka originálnemu architektonickému riešeniu premení na pulzujúci priestor s novým vzhľadom s netradičnými konštrukciami. Odohrajú sa tu interaktívne divadelné i tanečné predstavenia, nezvyčajné výtvarné inštalácie, moderné performancie, neobyčajné happeningy, videoarty či netradičné koncerty, dodala Dana Freyerová.

Podrobný program Divadelnej Nitry 2013 možno nájsť na webstránke festivalu http://www.nitrafest.sk a informácie o projekte Paralelné životy sú zverejnené na http://www.parallel-lives.eu. Vstupenky na festivalové predstavenia sa dajú kúpiť online cez webstránku festivalu alebo každý pracovný deň od 13:00 do 17:30 v pokladnici festivalu v Divadle A. Bagara v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X