Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Dni èeskej kultúry
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko počas príhovoru pred slávnostným odhalením pamätnenej tabule k 90. výročiu vzniku Československej republiky počas Dní českej kultúry v Nitre. Nitra, 9. október 2008. Foto: SITA/Martin Havran
20. septembra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Dejiny ŠtB na Slovensku približuje výstava v Ponitrianskom múzeu

NITRA 20. septembra – Dejiny ŠtB Štátnej bezpečnosti (ŠtB) na Slovensku približuje výstava Prísne tajné!, ktorú dnes otvorili v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Popisuje vznik, organizačnú štruktúru, personálne obsadenie a činnosť ŠtB na Slovensku v rokoch 1945 – 1989. Výstava Ústavu pamäti národa si kladie za cieľ priblížiť verejnosti pôsobenie Štátnej bezpečnosti ako represívneho mocenského nástroja Komunistickej strany Československa.

Prostredníctvom archívnych dokumentov, fotografií, dobových predmetov a odborných textov popisuje vnútropolitickú situáciu po druhej svetovej vojne. Mapuje počiatky a organizáciu ŠtB, metódy jej práce, jej agentúrnu sieť, ale aj spoluprácu o sovietskou KGB a tajnými službami krajín východného bloku.

Ako pripomenul riaditeľ sekcie dokumentácie Ústavu pamäti národa Ľubomír Morbacher, Štátna bezpečnosť sa podieľala na politických procesoch a represiách voči ľuďom, ktorí mali iné názory ako vládnuca strana. V bývalom Československu bolo za politické trestné činy od roku 1948 do roku 1989 odsúdených 220-tisíc ľudí. „Na tomto všetkom sa podieľala Štátna bezpečnosť, v 50-tych aj s pomocou sovietskych poradcov. Používala brutálne metódy ako psychický a fyzický teror, aby si od ľudí vynútila priznanie k skutkom, ktoré nikdy nespáchali,“ zdôraznil Morbacher.

V exteriéri pred Ponitrianskom múzeom dnes zároveň otvorili menšiu výstavu fotografií Praha objektívom tajnej polície, ktorá predstavuje činnosť Správy sledovania ŠtB. Pripravili ju Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů v spolupráci s Archivem bezpečnostních složek. Príslušníkom ŠtB, ktorí boli zamestnaní na Správe sledovania, sa nechcene podarilo zachytiť okrem sledovaných osôb aj Prahu v 70. a 80. rokoch 20. storočia.

Obe výstavy sú súčasťou projektu Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície a potrvajú do 20. októbra. „Cieľom projektu je priblížiť príbehy ľudí sledovaných ŠtB nitrianskej verejnosti, dostať túto tému viac do diskusie, viac na školy,“ povedala koordinátorka sprievodných podujatí medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Slávka Civáňová.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X