Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
staré divadlo Karola Spišáka
SITA
21. apríla 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Čo bude so Starým divadlom v Nitre po 30. apríli? Na niektoré obľúbené inscenácie zabudnite

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre vedie od júna minulého roka Martin Kusenda. Práve ten má byť dôvodom, pre ktorí dali viacerí interní tvorcovia výpovede. Výpovedná lehota im končí k 30. aprílu tohto roka. Čo bude s divadlom po tomto dátume?

Kusenda nie je vo funkcii riaditeľa ešte ani rok, no počas jeho pôsobenia už stihlo odísť niekoľko kvalitných tvorcov. „Ešte koncom roka 2015 bol ponižujúcimi okolnosťami donútený dať výpoveď medzinárodne uznávaný a oceňovaný režisér Ondrej Spišák, 15. januára 2016 mladý talentovaný výtvarník Karel Czech,“ uviedla pred časom pre agentúru SITA dramaturgička Veronika Gabčíková.

Začiatkom februára sa k nim pridali ďalší. Výpoveď podal bývalý umelecký šéf Ivan Martinka. Po ňom nasledovali herci Andrea Ballayová, Ľubomíra Dušaničová, Lucia Korená, Agáta Spišáková, Katarína Petrusová, dramaturgička Veronika Gabčíková a režisér Šimon Spišák, tí ukončia pôsobenie v nitrianskom divadle k 30. aprílu 2016.

Dôvodom, pre ktorí sa rozhodli opustiť divadlo, bolo odmietnutie podielania sa na umeleckom úpadku divadla pod neodborným vedením riaditeľa Kusendu. Nakoľko divadlo startilo podstatnú časť umeleckého súboru, zaujímalo nás, čo s ním bude.

Riaditeľovi SDKS v Nitre Martinovi Kusendovi sme zaslili 6. apríla niekoľko otázok. Napriek tomu, že sme mu dali dostatočný čas na vyjadrenie sa, do dnešného dňa na zaslané otázky nereagoval. Zaujímala nás vízia divadla do budúcnosti a či pribudnú do hereckého kolektívu noví herci, prípadne režiséri. Takisto sme boli zvedaví na divadelné inscenácie, ktoré boli postavené najmä na odchádzajúcich hercoch, či budú po odchode hercov vyškrtnuté z repertoáru divadla, alebo sa preobsadia a budú sa hrávať aj naďalej. Naša posledná otázka znela takto: „Nemyslíte si, že po odchode kvalitných tvorcov, na ktorých bolo nitrianske publikum zvyknuté, sa zníži návštevnosť divadla?“ Nakoľko riaditeľ nereagoval na žiadnu z položených otázok, ako sa divadlo vysporiada s odchodom zamestnancov, je zatiaľ otázne.

Koncom marca tohto roka sa uskutočnil konkurz na herečku, respektíve bábkoherečku, je teda pravdepodobné, že v divadle sa objaví nová posila, ktorá nahradí niektorú z odchádzajúcich herečiek. Počas nasledujúceho mesiaca však nitrianski diváci môžu zabudnúť na obľúbené predstavenia, ku ktorým patril napríklad Dogville, Tri prasiatka či inscenácia Zázraky pre Alicu. Podľa programu, ktorý divadlo zverejnilo, budú májové večerné predstavenia pod taktovkou študentov. Konkrétne sa o ne postará Štúdio 10 Súkromného konzervatória D. Kardoša v Topoľčanoch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X