Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
PO¼NÝ KESOV: Medzinárodné sokoliarske stretnutie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
POĽNÝ KESOV: Medzinárodné sokoliarske stretnutie Medzinárodné sokoliarske stretnutie v Poľnom Kesove, organizované Slovenským klubom sokoliarov pri SPK. Poľný Kesov, 24. október 2013. Foto: SITA
24. októbra 2013 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Chovatelia dravcov sa stretli na trojdňovej poľovačke!

Spolu 75 účastníkov z Nórska, Anglicka, Holandska, Rakúska, Nemecka, Česka, Poľska a Slovenska si na stretnutie prinieslo 60 dravcov

POĽNÝ KESOV 24. októbra – Chovatelia dravcov z viacerých krajín Európy sa zišli v Poľnom Kesove v okrese Nitra na Medzinárodnom sokoliarskom stretnutí. Tri dni budú poľovať v revíroch Nitrianskeho a Trnavského kraja. Spolu 75 účastníkov z Nórska, Anglicka, Holandska, Rakúska, Nemecka, Česka, Poľska a Slovenska si na stretnutie prinieslo 60 dravcov – sokoly, jastraby a orly. Ako povedala organizátorka podujatia Katarína Hudecová, každé ráno sa rozdelia do skupín a pôjdu na poľovačku do prideleného revíru. Orly a jastraby lovia poľné zajace, sokoly lovia bažanty. „Keď dravec uloví zver, hrdo si na ňu sadne a čaká na svojho sokoliara. Najväčšou odmenou preňho je, keď sa môže priamo na koristi nažrať,“ hovorí Hudecová. Ulovená zver sa stáva majetkom sokoliara. Na záver podujatia vyhodnotia najlepších poľovníkov.

Sokol stojí od 500 do 2 000 eur a váži od 600 do 1 000 gramov. Chov je náročný najmä časovo, dravcovi sa treba intenzívne venovať a trénovať s ním. Jastraby vážia podľa slov Hudecovej zhruba do 1 100 gramov, pričom samice sú o tretinu väčšie ako samce a trúfnu si aj na väčšiu zver, preto si väčšina chovateľov vyberá práve samice. Srnčia zver sa loví so samicami orla, ktoré vážia okolo štyroch kíl.

Medzinárodné sokoliarske stretnutie organizuje Slovenský klub sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore, ktorý existuje už vyše 40 rokov. Združuje 240 členov a jeho cieľom je rozvíjať tradíciu sokoliarstva na Slovensku. Pýchou slovenských sokoliarov je výučba sokoliarstva ako výberového predmetu na Stredných lesníckych školách v Banskej Štiavnici, Prešove a Liptovskom Hrádku, na Základnej škole s materskou školou v Štiavnických baniach a na Technickej univerzite vo Zvolene. „V žiadnom štáte Európy sa sokoliarstvo takýmto spôsobom nevyučuje, čím je naše sokoliarstvo vo svete výnimočné,“ hovorí Hudecová. Sokoliarstvo má vo svete tradíciu dlhú vyše 4 000 rokov. Na našom území prekvitalo v časoch vládnutia Mojmíra, Pribinu, Rastislava a Svätopluka a sokoliarom bol napríklad aj svätý Cyril.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X