Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
mesto, Chrenová, výhľad, hrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
18. novembra 2015 Zaujímavosti od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Autori pripravovanej knihy o histórii Chrenovej prezradili ďalšie podrobnosti. Čím publikácia zaujme?

Kniha bude mať celkovo 23 hlavných kapitol, v ktorých sa čitatelia medzi iným dozvedia aj to, prečo je Chrenová Chrenovou, aké boli zvyky a tradície jej pôvodných obyvateľov, ako bývali, aký bol ich šatník a jedálny lístok či ako vyzerali svadby a pohreby.

Obrazová časť knihy je tvorená vyše tisíckou najrôznejších vizuálov – fotografií, starých pohľadníc, plánov a starých máp. Mnohé z nich sú unikátne, vzácne a doposiaľ nepublikované. Za mimoriadne vzácnu a v slovenských podmienkach raritnú možno považovať aj ilustráciu vzhľadu obce Tormoš z roku 1770, ktorá bola objavená počas výskumu pri príprave tejto knižnej publikácie. Jej autorom je dobový rytec Per Landgraf.

Rovnako budú vôbec po prvýkrát predstavené úryvky z Tormošsko-Slovenského slovníka, ktorý spracoval v osemdesiatych rokoch chrenovský pedagóg Štefan Polin.

Súčasťou knihy je medená medaila s motívom sv. Martina, ktorá pochádza z obecnej pečate zo začiatku 19. storočia. (vložená v obale knihy).

Autor prof. Imrich Točka vysvetľuje: „O existencii tormošskej obecnej pečate máme hodnoverný údaj z roku 1772, kedy prišlo k sporu obce so župnou vrchnosťou, ktorá jej následne právo používať obecnú pečať odňala. Z niekoľkých zachovalých odtlačkov pečate v červenom vosku pochádzajúcich z konca 18. storočia a z prvej polovice 19. storočia ju možno pomerne presne opísať. Jej hlavným obsahom bol v strede zobrazený motív Almužny sv. Martina“.

K obsahu knihy sa vyjadril aj spoluautor Gabriel Točka: „Knihu sme obsahovo koncipovali tak, aby si v nej našli niečo zaujímavé nielen pamätníci starého Tormoša, ale aj každý obyvateľ súčasnej Chrenovej a Nitry. Zdokumentovali sme aj najzaujímavejšie udalosti posledných dekád, výstavbu nového sídliska, masové zhromaždenia, život sídliska počas výstav Agrokomplexu, koncerty, klubovú scénu a športové podujatia“.

Autorkou konečnej vizuálnej podoby tohto diela je martinská knižná dizajnérka Mariana Drgoňová. K vizuálnemu obsahu svojimi ilustráciami prispeli aj viacerí umelci – Ján Svítek, Brian Terrero, Oliver Kevély, Peter Rehák, Tomáš Béreš a Jozef Dobiš.

obal knihy Tormoš Chrenová v zrkadle času

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X