Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
mesto, Chrenová, výhľad, hrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
18. novembra 2015 Zaujímavosti od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Autori pripravovanej knihy o histórii Chrenovej prezradili ďalšie podrobnosti. Čím publikácia zaujme?

Kniha bude mať celkovo 23 hlavných kapitol, v ktorých sa čitatelia medzi iným dozvedia aj to, prečo je Chrenová Chrenovou, aké boli zvyky a tradície jej pôvodných obyvateľov, ako bývali, aký bol ich šatník a jedálny lístok či ako vyzerali svadby a pohreby.

Obrazová časť knihy je tvorená vyše tisíckou najrôznejších vizuálov – fotografií, starých pohľadníc, plánov a starých máp. Mnohé z nich sú unikátne, vzácne a doposiaľ nepublikované. Za mimoriadne vzácnu a v slovenských podmienkach raritnú možno považovať aj ilustráciu vzhľadu obce Tormoš z roku 1770, ktorá bola objavená počas výskumu pri príprave tejto knižnej publikácie. Jej autorom je dobový rytec Per Landgraf.

Rovnako budú vôbec po prvýkrát predstavené úryvky z Tormošsko-Slovenského slovníka, ktorý spracoval v osemdesiatych rokoch chrenovský pedagóg Štefan Polin.

Súčasťou knihy je medená medaila s motívom sv. Martina, ktorá pochádza z obecnej pečate zo začiatku 19. storočia. (vložená v obale knihy).

Autor prof. Imrich Točka vysvetľuje: „O existencii tormošskej obecnej pečate máme hodnoverný údaj z roku 1772, kedy prišlo k sporu obce so župnou vrchnosťou, ktorá jej následne právo používať obecnú pečať odňala. Z niekoľkých zachovalých odtlačkov pečate v červenom vosku pochádzajúcich z konca 18. storočia a z prvej polovice 19. storočia ju možno pomerne presne opísať. Jej hlavným obsahom bol v strede zobrazený motív Almužny sv. Martina“.

K obsahu knihy sa vyjadril aj spoluautor Gabriel Točka: „Knihu sme obsahovo koncipovali tak, aby si v nej našli niečo zaujímavé nielen pamätníci starého Tormoša, ale aj každý obyvateľ súčasnej Chrenovej a Nitry. Zdokumentovali sme aj najzaujímavejšie udalosti posledných dekád, výstavbu nového sídliska, masové zhromaždenia, život sídliska počas výstav Agrokomplexu, koncerty, klubovú scénu a športové podujatia“.

Autorkou konečnej vizuálnej podoby tohto diela je martinská knižná dizajnérka Mariana Drgoňová. K vizuálnemu obsahu svojimi ilustráciami prispeli aj viacerí umelci – Ján Svítek, Brian Terrero, Oliver Kevély, Peter Rehák, Tomáš Béreš a Jozef Dobiš.

obal knihy Tormoš Chrenová v zrkadle času

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X