Archeológovia pripravujú virtuálnu 3D prehliadku pamiatok Nitrianskeho hradu
Už budúci rok si budú môcť turisti v Nitre pozrieť viaceré pamiatky nielen naživo v ich súčasnej podobe, ale uvidia aj to, ako vyzerali v minulosti.
Archeologický ústav SAV v Nitre pripravuje virtuálnu prezentáciu štyroch pamiatok – gotickej vstupnej brány do Nitrianskeho hradu, románskeho kostola na Nitrianskom hrade, Kostola svätého Jozefa v Zoborskom kláštore a Kostola svätého Martina na Martinskom vrchu.
„Cieľom je zaujímavým spôsobom sprístupniť významné archeologické náleziská tak, aby si verejnosť vedela predstaviť, ako vyzerali. Týka sa to najmä pamiatok, ktoré sú pod zemou alebo z ktorých sa zachovala len malá časť,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Každý objekt bude mať svoj QR kód, prostredníctvom ktorého si turisti spustia 3D prehliadku vo svojich smartfónoch.
Technický systém sa momentálne kreuje. Archeológovia chcú takto prezentovať postupne aj ďalšie pamiatky, napríklad hrad Vinné na východnom Slovensku.
Súčasnosť a budúcnosť
Na Martinskom vrchu v Nitre dnes môžu návštevníci vidieť základy veľkomoravského kostola. Cez telefón alebo tablet si však budú môcť z rôznych uhlov pozrieť, ako tento kostol vyzeral. „Keď pôjdete na Nitriansky hrad a pozriete sa na bránu, ktorá je baroková, tak cez telefón ju uvidíte, ako vyzerala v gotickej fáze. V južnej kazemate plánujeme urobiť virtuálne múzeum. Budú tam dvojrozmerné postery, na ktoré keď sa pozriete cez telefóny, budete vidieť kostol alebo hrad v 3D verzii,“ priblížil Ruttkay.
Modernú prezentáciu umožňuje medzinárodný projekt VirtualArch, do ktorého sa zapojilo osem krajín. Okrem Slovenska je to Česká republika, Slovinsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko, Chorvátsko a Poľsko. Rozpočet projektu podporeného z peňazí Európskej únie v rámci programu Interreg je zhruba dva milióny eur, jeho ukončenie je naplánované na jún 2020.
digitálne zdokumentované nálezy
Archeologický ústav SAV má spracovaných zhruba 200 rôznych vizualizácií, rekonštrukcií a modelov archeologických stavieb, ktoré sprístupnil na svojom webe. Jednotlivých nálezov má digitálne zdokumentovaných už niekoľko tisíc. Podľa Ruttkaya je na tom Slovensko v tejto oblasti v medzinárodnom porovnaní dobre a patrí k lídrom. Svetovým lídrom v tomto smere je Taliansko.
Do medzinárodného projektu VirtualArch sa zapojili jednotlivé krajiny s prezentáciou pamiatok, ako sú soľné bane svetového významu v rakúskom Hallstatte, stredoveké bane neďaleko Drážďan či zaniknutý prístav pod morom pri chorvátskom Zadare.
Vyjadrenia odborníkov
Ako povedal Jiří Unger z Archeologického ústavu v Prahe, v Čechách už zrealizovali niekoľko virtuálnych sprievodcov. „Problém hlavne prehistorických pamiatok spočíva v tom, že v dnešnej krajine sú neviditeľné,“ poukázal na workshope k medzinárodnému projektu, ktorý sa koná v týchto dňoch v Nitre. Trend sa podľa jeho slov jednoznačne vyvíja smerom k virtuálnej prezentácii, ktorá je zároveň možnosťou, ako atraktívnym spôsobom priblížiť históriu predovšetkým mladej generácii.
Archeologička Christiane Hemker z Nemecka vyzdvihla, že vďaka mobilnej aplikácii, ktorá ukazuje dávnu osadu nachádzajúcu sa pod zemou v lese v Sasku, sa im podarilo zabrániť ťažbe dreva z tohto lesa a zničeniu archeologickej lokality.
„Doteraz sme boli obmedzení len na jednotlivé exponáty, prípadne nejaké popisky, obrázky,“ hovorí Peter Bednár z Archeologického ústavu SAV. Za výborný príklad modernej prezentácie nálezov označil baňu v Hallstatte. Rakúski vedci tam moderným a pútavým spôsobom prezentujú turistom unikátny nález zachovaného dreveného schodiska z mladšej doby bronzovej.
Návštevník má možnosť nielen vidieť nález, ktorý v týchto priestoroch nemohol zostať, ale zároveň sa môže vďaka virtuálnej prezentácii preniesť do doby bronzovej a vidieť, ako tu dávni baníci žili a pracovali.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: