Aj Vianoce môžu byť ekologické, stačí len niekoľko drobností a pomôžeme ochrániť životné prostredie
Dôležité je myslieť na zdravie planéty aj lepší život budúcich generácii. Najlepšie je zmeniť vnímanie Vianoc a sústrediť sa skôr na prítomnosť milovaných ako na hmotné darčeky.
Greenpeace Slovensko prináša tipy, ako nezabúdať počas Vianoc na životné prostredie. Organizácia tvrdí, že nie je potrebné prestať oslavovať, iba zmeniť spôsob oslavy. Väčšina ľudí aj planéta ocení nemateriálne tzv. zážitkové darčeky, ako kultúrne predstavenie, permanentky, online kurz alebo wellness.
V prípade materiálneho darčeka Greenpeace odporúča lokálnu výrobu, ako ručne robené výrobky. Informoval o tom v tlačovej správe Greenpeace Slovensko.
Nápady na darčeky
Ekologickým darčekom môže byť vlastnoručne vyhotovený dar, vhodnými sú aj darčeky z druhej ruky. Veci tak dostanú nový život a druhú šancu na využitie. Ide najmä o produkty z bazárov, second-handov alebo antikvariátov. Taktiež je možné darovať darček neziskovej organizácii prostredníctvom finančnej podpory.
„V prípade balenia darčekov je vhodné kúpiť darček z bezobalovej predajne. Kto má rád klasické balenie darčekov, vhodný spôsob je zabaliť dar do papierovej tašky. Môžu byť použité napríklad rastlinné produkty z okolia, motúziky alebo rôzne špagáty,“ uviedla hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová.
Ekologickejší stromček
Živý stromček je a vždy bude ekologickejší ako umelý stromček zo syntetického polyvinylchloridu, ktoré sú náročné na recyklovanie. Ideálne je zakúpiť vianočný stromček z lesnej škôlky alebo črepníkový stromček či čečinu.
Najekologickejšími ozdobami sú tie, ktoré už máme. Dobrou alternatívou sú ozdoby z prírodných materiálov, ako sú šišky, oriešky či konáre. Čo sa týka osvetlenia, najlepšie je zvoliť LED osvetlenie, ktoré ušetrí až o 80 percent a je lepšie aj pre životné prostredie. Osvetlenie prispieva k svetelnému smogu, takže je dobré svetielka zhasínať čo najčastejšie.
Zdravá strava
Počas sviatkov môžeme zamedziť zbytočnému plytvaniu potravinami napríklad aj tým, že si premyslíme, čo a kedy treba zjesť, aby to nakoniec neskončilo v koši.
Na nákupy potravín je dobré nosiť vlastné tašky. Je dobré sa vyhýbať priemyselne spracovaným potravinám. Znížiť odlesňovanie a utrpenie zvierat tým sa dá tým, že sa obmedzí kúpa a spotreba živočíšnych potravín.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: