Mikrovlnka a zdravie: áno či nie?
Je mikrovlnka škodlivá?
Mikrovlnka je bežnou súčasťou domácnosti, no ešte stále sa vedie debata okolo jej bežného používania. Jej používanie a obsluha sú nesmierne jednoduché a tak sa ich ľudia odmietajú vzdať. Spôsobujú mikrovlnky naozaj nežiaduce účinky a ak áno tak za akých podmienok a aké? Je vhodné v domácnosti používať mikrovlnky?
Mikrovlnka alebo mikrovlnná rúra je zariadenie, ktoré produkuje mikrovlny. Ide o vysokofrekvenčné rádiové vlny s frekvenciou od 300 Mhz po 3 GHz. Mikrovlny môžu na ľudské telo pôsobiť nepriaznivo a spôsobovať poškodenie ľudského tkaniva, či buniek. Na druhej strane je však pravda, že samotná výroba podlieha striktným výrobným pravidlám.
Vo všeobecnosti práve kvôli striktným pravidlám výroby sa mikrovlnné rúry považujú za bezpečný spôsob prípravy a ohrevu jedál. Mikrovlnka funguje na takom princípe, že mikrovlny rozkmitajú molekuly vody v jedle a tým sa jedlo ohrieva. Pri používaní mikrovlnky je veľmi podstatným údajom aj absorpcia žiarenia. Každý materiál totiž na takéto vlny reaguje inak – napríklad kovy by sa do mikrovlnky nemali v žiadnom prípade vkladať.
Ako zabezpečiť, že mikrovlnka bude bezpečná?
Prvým a nesmierne dôležitým krokom je samotný výber. V súčasnosti sú na trhu dostupné rovnako vstavané ako aj voľne stojace mikrovlnné rúry. Veľkosť je väčšinou priamo úmerná objemu a tie väčšie dokážu pripraviť naraz aj viac než jednu porciu. Na bežné používanie je však celkom postačujúca mikrovlnná rúra s objemom 17 až 19 litrov.
Zároveň je dôležité zohľadniť aj ostatné funkcie, ktoré v dnešnej dobe mikrovlnky ponúkajú. Niektoré sú vhodné na rozmrazovanie, či grilovanie. Väčšinou mávajú špecifické programy pre konkrétne typy jedál a niektoré disponujú aj turbo verziou. Rovnako je možné voliť mikrovlnky s funkciami varenia v pare, crisp, či modely so 6. zmyslom. V tomto ohľade je dobré dbať na vaše preferencie.
Základom a kľúčom pre bezpečnosť prípravy a ohrevu jedál v domácnosti je údržba a starostlivosť o mikrovlnku. Najnebezpečnejší stav totižto predstavuje stará mikrovlnka s nesprávnym tesnením. Tá môže byť pre človeka naozaj zdrojom škodlivých látok. Mikrovlnku by ste preto mali dať pravidelne kontrolovať a rovnako ju udržiavať pravidelnou starostlivosťou. Pokiaľ máte doma starší model, určite siahnite po novšej, ktorá má lepšie bezpečnostné charakteristiky a rovnako môže pomôcť aj s úsporou energie.
Informačný servis
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: