Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zoborske vrchy naucny chodnik.jpg
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Zoborský skrášľovací spolok - koláž NitraDen.sk
6. apríla 2021 Zaujímavosti od NitraDen.skZoborský skrášľovací spolok Diskusia()

Foto: Bude náučný chodník Zoborské vrchy konečne obnovený? Mohol by mať aj digitálnu podobu

Zoborský skrášľovací spolok podal žiadosť o grant na Nitriansku komunitnú nadáciu v programe Inovatívne s Foxconnom 2021, pod názvom NÁUČNÝ CHODNÍK ZOBORSKÉ VRCHY.

Zoborský skrášľovací spolok žiada grant na obnovenie už existujúceho náučného chodníka a to IT technológiami. Tie ponúknu návštevníkom viac komfortu, informácií a dajú sa neustále upravovať. Ide o prvú etapu Dražovce – Zobor, ako by mal podľa nášho projektu NCH vyzerať.

Predstavte si, že prídete do Dražoviec. Tam začína zelené značenie turistického chodníka, vedľa smerovníka Klubu slovenských turistov je informačný panel, kde dostanete základné informácie.

Vcela2
Ukážka ako bude možné na mobile či tablete spoznať včelu medonosnú.Foto: Zoborský skrášľovací spolok

Dôležité bude, aby ste si stiahli do mobilu alebo tabletu aplikáciu NCH Zoborské vrchy. Po zelenom turistickom značení sa dostanete ku kostolíku sv. Michala Archanjela (Dražovský kostolík) z prvej polovice 11. storočia.

Čo všetko vám ponúkne aplikácia?

Okrem textu na čítanie si môžete vypočuť aj zvukovú podobu textu, dopĺňajú ho fotografie. Kostolík je trvalo zatvorený, ale pomocou 3D rozšírenej reality vstúpite do interiéru a môžete si interiér pozrieť.

Budete mať jedinečnú možnosť virtuálne spoznať stredovekú podobu areálu kostolíka. Podobne spoznáte napríklad i zakvitnutú Národnú prírodnú rezerváciu Zoborská lesostep, kde je vstup zakázaný. Opäť pomocou 3D rozšírenej reality spoznáte lesostep, vegetáciu či stepné živočíchy.

Druhá etapa

Po dokončení aj druhej etapy bude NCH na trase Dražovce – Pyramída – Zobor – Žirany využívať informačné technológie, ktoré vám predstavia prírodu a históriu, ktoré sú súčasťou CHKO Ponitrie a osobitne Zoborské vrchy, tie sú pre svoje výnimočné prírodné hodnoty zaradené do území európskeho významu, do siete chránených území NATURA 2000.

Zahradka.jpg
Ukážka ako bude možné na mobile či tablete spoznať rastliny Zoborských vrchov.Foto: Zoborský skrášľovací spolok

Vedeli ste, že roku 1990 bol otvorený prvý Náučný chodník Zobor? Mal 2 časti so súhrnnou dĺžkou 8,6 km a prevýšenie 400 m. Na trase sa nachádzalo 14 zastávok.

Jednotlivé zastávky boli vybavené plechovými tabuľami s textom, upevnenými v drevených rámoch na železných nosníkoch zabetónovaných v zemi.

Vzhľadom k enormnému vandalizmu prišlo k znehodnoteniu tabúľ. Na základe tejto skúsenosti dala Správa CHKO Ponitrie odstrániť všetky tabule z terénu.

Druhý Náučný chodník

Druhý Náučný chodník s názvom NCH Zoborské vrchy bol verejnosti sprístupnený v roku 2005. Má 27 zastávok, celkovú dĺžku 14,7 km a prevýšenie 460 m.

Jednotlivé zastávky sú v teréne označené typizovanou značkou pre NCH s rozmermi 10x10cm s priečnym zeleným pásom uprostred 2 bielych trojuholníkov.

Číslo zastávky je vpísané červenou farbou do symbolu náučnej značky. K tomuto NCH bol vydaný textový sprievodca a informačný plagát vo formáte A3 v slovenskom a anglickom jazyku.

Mobiliár v teréne

Čo sa týka zvyškov lavičiek a altánkov, ktoré sa nachádzajú v teréne, tieto boli súčasťou Nitrianskeho lesoparku budovaného v 80. rokoch 20.storočia. Takmer všetky sú zničené alebo poškodené bez akejkoľvek systematickej údržby.

Dav
Pozostatky Náučného chodníka Zoborské vrchy.Foto: Zoborský skrášľovací spolok

Zoborský skrášľovací spolok sa teda teší sa z toho, že aktivitu podporuje Štátna ochrana prírody CHKO Ponitrie a na spoluprácu na realizovaní NCH Zoborské vrchy sa podarilo získať aj UKF Nitra, Archeologický ústav SAV, Komisiu značenia Regionálnej rady Klubu slovenských turistov v Nitre, Mesto Nitra, Nitriansku organizáciu cestovného ruchu, Krajský pamiatkový úrad Nitra, občianske združenia Nitriansky horský spolok a Historia – Magistra Vitae.

Ak spolok získa grant, tak sa na jeseň uskutoční spoločné spustenie IT aplikácie Náučný chodník Zoborské vrchy.

Nch mapka.jpg
Mapka NCH z roku 2005Foto: Zoborský skrášľovací spolok
Dav
Pozostatky Náučného chodníka Zoborské vrchy.Foto: Zoborský skrášľovací spolok
Dav
Pozostatky Náučného chodníka Zoborské vrchy.Foto: Zoborský skrášľovací spolok
Eremitka_vyber.jpg
Ukážka ako bude možné na mobile či tablete spoznať históriu – záhradka mnícha.Foto: Zoborský skrášľovací spolok

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X