Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vtácia chrípka sliepka kura
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
10. januára 2020 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

V okrese Nitra bola zistená vtáčia chrípka, uhynuli na ňu tri kurence

Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny – kury domácej v okrese Nitra.

Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene uplynulé dni oznámilo a následne diagnostikovalo pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku v Slovenskej republike

Choroba bola zistená v súkromnom chove dospelej hydiny (drobnochovateľ) – kury domácej v obci Zbehy v okrese Nitra. Ide o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS).

Úhyn hydiny

Chovateľ nahlásil úhyn troch kusov hydiny z celkového počtu 22. „Zvieratá sa v chove už nenachádzajú a boli zneškodnené samotným chovateľom. Následne prebehlo predbežné čistenie a dezinfekcia chovného priestoru hydiny. Regionálna veterinárna a potravinová správa Nitra postupuje podľa pohotovostného plánu pri výskyte vtáčej chrípky, zodpovedajúcej aktuálnej EÚ a slovenskej legislatívy, vykonáva epizootologické šetrenie, ktorého cieľom je zistenie zdroja nákazy. Predbežným šetrením sa predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom, nakoľko hydina bola chovaná v otvorenom priestore,“ ozrejmila ŠVPS.

Miestne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa v Nitre nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy v ochrannom pásme o polomere tri kilometre (km) okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 km okolo ohniska.

Výzva ku chovateľom

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v piatok potvrdilo výskyt vtáčej chrípky na Slovensku a vyzvalo chovateľov k obozretnosti a k tomu, aby podozrivé prípady okamžite hlásili veterinárnej správe.

Slovensko opätovne čelí hrozbe, zavlečenej zo zahraničia do drobnochovu. Je nevyhnutné, aby chovatelia boli v týchto dňoch mimoriadne obozretní a podozrivé správanie zvierat, prípadne uhynuté jedince, okamžite hlásili veterinárnej správe,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Rovnako je podľa MPRV nevyhnutné ohlásiť podozrenie na toto ochorenie a kľúčovým pre zabránenie šírenia tejto nákazy je aj ohlásenie nájdených mŕtvych vnímavých jedincov vo voľnej prírode. Pri nájdení uhynutých vtákov je podľa agrorezortu dôležité nedotýkať sa kadáveru a túto skutočnosť nahlásiť kompetentným pracovníkom.

Príznaky chrípky

Inšpektor veterinárnej správy vykoná obhliadku kadávera a posúdi, či uhynutý vták je vhodný na odber vzorky na testovanie. Inšpektor rovnako zabezpečí odoslanie celého tela ako vzorky; resp. neškodné odstránenie kadáveru na mieste alebo odvoz do kafilérie,“ ozrejmil Daniel Hrežík z odboru komunikácie MPRV.

Vtáčia chrípka je infekčné ochorenie vyskytujúce sa hlavne u kury domácej, moriek, kačiek, husí, perličiek, prepelíc, holubov, bažantov, jarabíc, labutí, kormoránov, čajok, hrdličiek, škorcov, drozdov, lastovičiek, vrabcov, ale aj u pštrosov či emu. Ochorenie sa môže preniesť aj na iné cicavce, hlavne ošípané.

Hlavnými klinickými príznakmi je strata plachosti, znížená aktivita a príjem krmiva, postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá znáška.

Objavujú sa aj respiračné príznaky ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy hlavy, viečok, výtok z nosových otvorov, ale aj poruchy tráviaceho a nervového systému.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X