Nitra sa zapojila do projektu, ktorý jej pomôže v práci s mládežou
Do procesu vzdelávacích aktivít sa môže zapojiť Nitra spolu s ďalšími tímami zo slovenských a českých miest.
Mestá sa znova môžu zapojiť do medzinárodného projektu Europe Goes Local 2020 (EGL), ktorý by im mohol pomôcť vybudovať či posilniť prácu s mládežou alebo zapojiť sa do medzinárodných projektov Erasmus+. Agentúru SITA o tom informovala odborná referentka pre vzťahy s verejnosťou Alena Pastorková zo Slovenského inštitútu mládeže – Iuventa. Výzvu vyhlasuje inštitút spolu s Domom zahraničnej spolupráce v Českej republike. Prihlášku v rámci výzvy je nutné zaslať najneskôr do 30. novembra.
Na zabezpečenie väčšieho dopadu projektu samospráva, ktorá sa chce zapojiť, musí byť definovaná ako mesto. Ďalšou z podmienok účasti je zostavenie štvorčlenného tímu, ktorý by mal byť zapojený do celého procesu od januára do októbra 2020. Tím musí pozostávať zo zástupcu mesta, pracovníka s mládežou a z dvoch mladých ľudí zo samosprávy, ktorí majú záujem podporovať prácu s mládežou.
Práca s mládežou
Zloženie samospráv bolo v pilotnej fázy podľa Pastorkovej pomerne pestré. Okrem Nitry sa už zapojili mestá ako Banská Bystrica, Zvolen, Košice a obce ako Zbyňov, Hažlín či Rabča. Fáza trvala od januára 2018 do septembra 2019, kedy bola ukončená konferenciou v Liptovskom Mikuláši.
Predstavili na nej aj slovenskú verziu Európskej charty lokálnej práce s mládežou. Proces tvorby charty bol na medzinárodnej úrovni a na Slovensku sa uskutočnilo päť konzultácií, do ktorých sa zapojilo 43 odborníkov aktérov v oblasti práci s mládežou.
Samosprávy si vytvorili analýzu potrieb mládeže a koncepciu práce s mládežou. V niektorých vybudovali mládežnícky parlament, ktorý začal aktívne spolupracovať so samosprávou a v iných jeho pozíciu a činnosť rozvinuli či stabilizovali. „Predovšetkým pochopili nevyhnutnosť práce s mládežou v samosprávach, ktorú tento projekt naštartoval,“dodala Pastorková.
Spolupráca v samospráve
Okrem výzvy pre mestá otvorili aj výzvu na krátkodobú spoluprácu na pozíciu mentora v rámci česko-slovenskej fázy projektu. Najväčší dôraz pri výbere kandidátov sa bude klásť na jeho skúsenosti so spoluprácou v samospráve, prácou s mládežou a mentorstvom. Rovnako ako samospráva aj záujemca o túto pozíciu musí poslať prihlášku do 30. novembra.
Pastorková uviedla, že dlhodobým cieľom slovenskej a českej agentúry je vzájomná spolupráca predovšetkým pre kultúrnu a jazykovú blízkosť. „Aj v tomto prípade chceme umožniť spoluprácu samospráv na spoločných projektoch, v ktorých by nebol bariérou cudzí jazyk. Zároveň samosprávy v oboch krajinách majú podobné legislatívne podmienky a historické zázemie/kontext,“ vysvetlila.
Dodáva, že česká národná agentúra ešte do projektu nebola zapojená, a teda k cieľom inštitútu patrí aj prenos skúsenosti zo slovenskej strany. Do procesu vzdelávacích aktivít sa môžu zapojiť tímy z piatich slovenských a piatich českých miest.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: