Ani Nitra sa nevyhla nadmernému množstvu komárov. Tu sú rady, ako sa brániť pred týmto obťažujúcim hmyzom
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil informáciu o nadmernom výskyte komárov a dodáva, že ide až o kalamitný stav, a to najmä v konkrétnych oblastiach Slovenska (v okolí povodí riek).
Podľa ÚVZ SR, je nadmerný výskyt komárov lokálnym problémom, a preto je kompetenciou obce alebo príslušného samosprávneho kraja zváženie a následné zabezpečenie vykonania postrekov. Nimi sa môže znížiť nežiaduce obťažovanie obyvateľov zo strany komárov.
„Orgány verejného zdravotníctva môžu v takýchto prípadoch, s prihliadnutím na uvedené skutočnosti, postreky iba odporúčať. Postreky môžu orgány verejného zdravotníctva nariadiť len v prípade, ak by to bolo potrebné za účelom zabránenia vzniku a šíreniu prenosného ochorenia,“ vysvetľuje ÚVZ SR.
Ako dopĺňa úrad, riziko poškodenia zdravia v dôsledku uštipnutia komárom je podľa názoru epidemiológov minimálne. Komáre na našom území pôsobia na ľudí predovšetkým obťažujúco, to zapríčiňuje zhoršenie komfortu života, nie však poškodenie zdravia.
„Doposiaľ sa prenos závažnejšieho humánneho infekčného ochorenia prenášaného komármi na našom území nepotvrdil. Za posledných 12 rokov boli zaznamenané len sporadické prípady výskytu dirofilariózy (hlásené 3 prípady), inak toto ochorenie spôsobené parazitujúcimi vlásovcami postihuje predovšetkým zvieratá,“ píše sa na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.
Úrad zároveň prikladá rady pre obyvateľov, ako sa pred nepríjemným obťažovaním zo strany komárov brániť:
- noste oblečenie s „uzlíkmi“, aby hmyz nemohol vkĺznuť pod odev,
- natierajte nepokryté časti tela repelentnými prípravkami,
- používajte éterické látky vo vonných lampách, elektrické prístroje s vyparovaním proti hmyzu a lapače hmyzu,
- mechanicky chráňte obydlia sieťami na okná a dvere – ich ochrannú funkciu zvyšuje ošetrenie rámov a sietí insekticídmi, určenými na tento účel,
- likvidujte plytké stojaté vody, v ktorých je možný výskyt vajíčok komárov,
- pravidelne koste trávnaté porasty v okolí obydlí,
- vyprázdňujte nádoby určené na polievanie záhrad – ak to nie je možné, je vhodné na hladinu umiestniť plávajúce fólie, polystyrénové dosky, prípadne naliať malé množstvo jedlého oleja,
- likvidujte komunálny odpad z okolia obydlí – napríklad plechovky a plastové fľaše, kde sa v zachytenej dažďovej vode môžu liahnuť komáre.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: