Prostredníctvom výstavy chce fotograf predstaviť kultúru Indonézie, ale aj podporiť toleranciu
V priestoroch Univerzity Konštantína Filozofa sa momentálne nachádza výstava Pavla Demeša Indonesia: Unity in Diversity – Jednota v rôznorodosti.
Pavol Demeš je občiansky aktivista, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR a v neposlednom rade je tiež vášnivým fotografom. Fotí už viac ako 30 rokov a mal už niekoľko desiatok výstav po celom svete. Najaktuálnejšia výstava sa venuje Indonézii, ktorá vznikla aj vďaka Veľvyslanectvu Indonézie na Slovensku a vďaka spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.
Desiatky fotografií zobrazujú zaujímavé pohľady na miesta, kam sa bežný turista tak ľahko nedostane. Výstava má ambíciu podnietiť nielen záujem o Indonéziu, ale aj o medzináboženský dialóg, ktorý má obrovský dopad na zahraničné vzťahy. Jej cieľom je prispieť k spoznávaniu iných kultúr, tradícií, k pochopeniu východísk jednotlivých náboženstiev a k budovaniu tolerancie.
„Indonézia je po Číne, Indii a USA štvrtou najľudnatejšou krajinou na svete, pritom o nej vieme veľmi málo. Tvorí ju vyše 17-tisíc ostrovov, pričom ľudia žijú na viac ako 6-tisíc ostrovoch. Čo sa týka náboženstiev, až 85 % obyvateľov sú moslimovia, takmer 10 % tvoria kresťania, nasledujú hinduisti, budhisti a konfuciáni. Preto je na tejto krajine mimoriadne zaujímavé sledovať, ako tu tieto náboženstvá vzájomne koexistujú,” vymenúva Pavol Demeš zaujímavosti Indonézie a pokračuje vysvetlením: „Touto výstavou Indonéziu predstavujem cez diverzitu náboženstiev, zároveň návštevníkom umožňujem nahliadnuť do ich posvätných miest – či už starovekých alebo novodobých. Osobne som sa stretol so zástupcami všetkých šiestich náboženstiev, rozprával som sa s nimi, fotografoval som ich chrámy, kostoly, mešity…“
Pavol Demeš považuje obyvateľov Indonézie za najpohostinnejších a najsrdečnejších ľudí, ktorí sú vždy slušní, jemní, nesmierne zdvorilí a priateľskí. Obľúbil si aj ich kuchyňu, avšak najviac ho fascinovalo podľa jeho slov to, že ľudia napriek tomu, že pochádzajú z vyše 300 etník, boli za pomerne krátky čas schopní vytvoriť taký model štátneho útvaru, na ktorý sú všetci hrdí.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: