Významné ocenenie DofE si preberie aj úspešná súťažiaca z Nitry
Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) získajú len mladí ľudia, ktorí si za pomoci mentorov stanovili ciele v štyroch oblastiach a systematicky na nich minimálne pol roka pracovali.
A okrem učiteľov sa do podporovania študentov na ich ceste za splnenými cieľmi a snami zapájajú už aj vyškolení ľudia z biznisu, ktorým záleží na mladých. „Od septembra 2018 je študentom k dispozícii až 60 lídrov zo 14 firiem, ktorí tak dostávajú príležitosť zlepšovať si svoje líderské zručnosti a spoznajú nastupujúcu generáciu kolegov,” vysvetľuje riaditeľ Národnej kancelárie DofE Marián Zachar.
Úspešní absolventi sa napríklad venovali učeniu japončiny, písaniu a režírovaniu divadelnej hry, prekonávali sa v športových výzvach ako Spartan race, dobrovoľne pomáhali hendikepovaným deťom či seniorom, vyrábali šperky z plechoviek alebo rekvizity do interaktívneho bábkového divadla. Za tri roky sa zapojilo už vyše 3000 mladých, viac ako 600 učiteľov a pracovníkov s mládežou a program sa rozšíril do 162 škôl a centier po celom Slovensku.
Mladý človek, ktorý chce získať bronzovú cenu v programe Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíja svoj talent, športovať, zlepšovať okolie cez dobrovoľníctvo, a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu. Mladí ľudia sa vďaka systematickej práci na svojich cieľoch zlepšujú v time manažmente, pestujú si sebavedomie, vytrvalosť, cieľavedomosť, pomáhajú druhým, zbierajú zážitky, či učia sa práci v tíme na dobrodružných expedíciách.
Napísala a zrežírovala divadelnú hru po španielsky
K písaniu a réžii divadelnej hry sa osemnásťročná Lenka Minarovičová z Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre dostala v rámci rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE). Pravidelne sa tiež niekoľko mesiacov venovala učeniu japončiny a cyklistike. V utorok 9. októbra si v Bratislave preberie významné ocenenie DofE od britského veľvyslanca.
Umelecký svet Lenke učaroval dávno. „Chcela som si vyskúšať, aké to je, vytvoriť hru od začiatku až do konca. Teraz viem, aká ťažká je práca za tým a úplne inak si to vážim,” hovorí mladá hviezda dosiek, ktoré znamenajú svet. Jej hra Zošit smrti, ktorú napísala v španielskom jazyku, mala jasný odkaz. „Chcela som do sveta vyslať správu o tolerancii a potrebe dialógu pri prekonávaní rozdielností a predsudkov,” dodáva. Pilotná divadelná hra zahviezdila v dramatickej súťaži Jazykový kvet, kde získala prvenstvo v celoslovenskom kole.„Keď už bolo po a my sme stáli na javisku, naplnil ma pocit obrovskej hrdosti na spolužiakov. A keď som si uvedomila, že za tým všetkým stojím práve a ja môj odvážny DofE cieľ, bol to neopísateľný pocit.”
Lenka tiež s úsmevom spomína na samotnú prezentáciu hry v súťaži. Viacerí spolužiaci vrátane nej totiž priamo z pódia odchádzali na dobrodružnú expedíciu, ktorá je súčasťou programu DofE. „Na predstavenie sme prišili s nabalenými ruksakmi, odohrali sme hru a dokonca sme ani nemohli čakať na vyhlásenie výsledkov. Stálo to však za to: Expedícia bola mimoriadne silným zážitkom v mojom živote a teraz viem, že ak som zvládla túto náročnú skúšku, zvládnem čokoľvek.”
Vďaka DofE som sebavedomejšia
Nacvičiť a odprezentovať divadelnú hru bolo pre Lenku naozaj náročné, no skutočný boj zvádzala na inom fronte. „Keď som mala zavolať cudziemu človeku, trvalo mi aj 10 minút, kým som prekonala stres. Vďaka DofE som okrem cenných skúseností a zručností získala najmä sebavedomie, ktoré mi doteraz veľmi chýbalo. Stále to nie je dokonalé, ale už je to oveľa, oveľa lepšie,” hovorí s úsmevom úspešná absolventka.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: