Ďalší osud projektu výstavby lanovky na Zobor je otázny, Biskupstvo Nitra zvažuje ďalší krok
Ďalší osud projektu výstavby lanovky na Zobor v Nitre je otázny. Po tom, čo mestskí poslanci minulý týždeň neschválili zaradenie novej trasy lanovky do územného plánu mesta, zvažuje Biskupstvo Nitra, či v rámci projektu podnikne ďalší krok. Tým by bolo vypracovanie štúdie v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie – EIA.
Ako povedal ekonóm biskupstva Martin Štofko, základným predpokladom pre výstavbu sú dve veci – jej zaradenie do územného plánu a získanie hornej stanice lanovky, ktorej vlastníkom je mesto. Ani jedna z nich zatiaľ nie je naplnená.
Primátor Nitry Jozef Dvonč sa vyjadril, že o oficiálnej písomnej žiadosti biskupstva na získanie hornej stanice nevie. „Oficiálna žiadosť tu podľa mňa nie je, museli by sme to preveriť. Určite sme sa na túto tému bavili, pretože sme v procese usporiadavania majetku s Rímskokatolíckou cirkvou a jedna z ich požiadaviek bola aj horná stanica lanovky. Zatiaľ sme sa nedopracovali k riešeniu,“ povedal Dvonč. Štofko reagoval, že vie vytiahnuť minimálne tri žiadosti, ktoré mestu posielali. Išlo o návrh zámeny nehnuteľností, nie kúpy. „Pred mesiacom som posielal list, kde je návrh na zámenu nehnuteľností,“ povedal.
Lanovka nie je až takou prioritou
Štofko pripomína, že biskupstvo od začiatku deklarovalo, že lanovka v Nitre bude len vtedy, keď ju budú chcieť ľudia, mesto a keď ochranári nebudú úplne proti. „Dnes mestskí poslanci váhajú, či ju chcú. Ja som naozaj vychádzal z predpokladu, že sa tu roky hovorí o tom, že lanovka na Zobore sa má obnoviť,“ povedal. Zámer si podľa svojich slov môže odložiť do šuplíka a nechať na iné obdobie bez akéhokoľvek zatrpknutia či znechutenia. „Celá vec s lanovkou je v podstate úsmevná, pretože po rokoch počúvania o tom, aké je to priorita, sa dozvedám, že ju v podstate nikto nechce,“ hovorí Štofko.
Primátorovi sa nepozdáva trasovanie
Lanovka bola roky témou komunálnych politikov. Primátorovi Dvončovi dopomohla k víťazstvu v komunálnych voľbách, mal ju vo svojom volebnom programe. Radnica vypísala dve verejné súťaže na spoluinvestora. Pôvodne mala byť lanovka realitou už v lete 2012, stavať ju vtedy mala Veolia Transport Nitra. Jej začiatok nemal byť v mieste doterajšej dolnej stanice, ale o ulicu vyššie. Zámer počítal aj s vybudovaním parkoviska pri dolnej stanici a zázemia na hornej stanici. Nakoniec z plánov zišlo. Mestu sa nepodarilo získať súhlas majiteľov pozemkov, cez ktoré mala lanovka prechádzať. Aktuálny návrh z dielne biskupstva počíta s trasou len cez cirkevné pozemky, nie cez pozemky obyvateľov. Dvončovi sa však nepozdáva. „V tomto ponímaní vnímam lanovku ako nie dobrý prvok pre mesto Nitra – je tam nové trasovanie, zaťaženie Kláštorskej ulice, treba hľadať úplne iné riešenie,“ povedal primátor.
Proti výstavbe lanovky sa momentálne v Nitre angažuje občianske združenie Nitrianske fórum so sídlom na Kláštorskej ulici, ktoré zorganizovalo aj petíciu. V nej žiadalo primátora a mestských poslancov, aby zastavili projekt lanovky už v zárodku a poukazovali na riziko premeny Zobora a Pyramídy na komerčne využívaný priestor. „Problém je v tom, že tí, čo sú za niečo, sa nedokážu tak zmobilizovať, ako tí, čo sú proti. Potom sa vytvorí dojem, že to ľudia nechcú,“ myslí si Štofko.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: