Na Zobore vzniká nové kultúrno-spoločenské centrum. Za obeť padla viac než storočná budova
Areál bývalej základnej školy na Svätourbanskej ulici na Zobore sa mení na kultúrno-spoločenské centrum.
Pôvodná budova mala viac než sto rokov. Zachovali sa z nej len torzá obvodových stien. Práve tento fakt trápi niektorých Zoborčanov. Podľa slov architektky, ktorá si želá ostať v anonymite, dobre zachovaná stavba odolala i nepriazni komunistického režimu a svoj secesný šarm si zachovala od roku 1910. „Boli zlikvidované nádherné plastické dekoratívne prvky secesnej fasády, strecha, krov, okná, dvere,“ hovorí architektka.
O projekte vybudovať kultúrno-spoločenské centrum v areáli bývalej zoborskej školy údajne nevedel ani výbor mestskej časti. Tvrdí to zdroj, ktorý nám poskytol informácie. Zároveň dodáva, že niektorí obyvatelia mestskej časti Zobor neboli podrobnejšie informovaní o investičnom zámere ani o projektovej dokumentácii. Z informácií, ktoré mali k dispozícii, predpokladali, že stará budova sa opraví.
„O architektonickom návrhu prestavby zoborskej školy nás informoval Ing. Arch. Hrozenský na schôdzi Zoborského skrášľovacieho spolku v čase, keď už prestavba bola rozbehnutá,“ hovorí Zoborčan a uznávaný detský kardiológ Vladimír Milovský. „Viacerým prítomným architektom, ale aj nám laikom sa filozofia prestavby nepáčila, argumentovali sme tým, že ide o stavbu postavenú v secesnom slohu, a že to by sa malo pri prestavbe rešpektovať,“ dodáva Milovský.
Zámer mesta Nitra vybudovať na Zobore centrum, ktoré by slúžilo na kultúrne a spoločenské podujatia, je však dlhodobý. „Keď som sa stala poslankyňou Zobora, snažila som sa načúvať občanom. Tí hlavne poukazovali na to, že je dehonestujúce stretávať sa v zoborskej základnej škole. Sme mestská časť a ostatné mestské časti majú kultúrne domy,“ hovorí poslankyňa MsZ Nitra Renáta Kolenčíková. „Naozaj bolo veľa rokovaní o zrekonštruovaní školy na kultúrny stánok. V prvom rade sme v zastupiteľstve odsúhlasili projektovú dokumentáciu a minulý rok sa odsúhlasili finančné prostriedky,“ doplnila Kolenčíková.
Ukončenie výstavby kultúrneho stánku je naplánované na október tohto roka. Slúžiť by mal na kultúrne a spoločenské podujatia najmä obyvateľom Zobora. Budú v ňom môcť sídliť viaceré spoločenské organizácie či občianske združenia, využitie budovy bude široké.
Viacerým obyvateľom Zobora ale prekáža, že stavba sa údajne realizuje z materiálov, ktoré sú predražené. Preto sme sa obrátili na architekta Jozefa Hrozenského, ktorý stavbu projektoval. „Zo strany mesta boli kladené štandardné požiadavky pre účel rekonštrukcie budovy. Architektonické riešenie som navrhoval ja a vyberal som pre tento objekt aj materiály ako súčasť architektonického autorského riešenia. Použité materiály sú adekvátne architektonickému riešeniu,“ vyjadril sa Hrozenský.
„Keramické obklady a titanová strecha mi nejako do celého toho prostredia nesedia, pretože v podobnom duchu je postavená aj budova riaditeľa školy, ktorá by sa údajne mala upraviť pre potreby fary. A tieto materiály, ako spomenuli prítomní architekti, určite predražia celú stavbu,“ uvádza Vladimír Milovský. „Viacerých nás mrzí, že prestavba, hoci bude asi urobená dobre, zničí jednu zo zoborských secesných budov,“ dodáva Milovský.
„Nariekame nad jednou školou a pri tom nikoho netrápi situácia, že na Zobore sa búrajú staré, historické stavby súvisiace s vinohradníctvom, ktoré nikto nechráni, lebo sú súkromným majetkom,“ vyjadril sa Imrich Točka, regionálny historik a autor publikácie Zobor. „Boj o bývalú školu mi už pripadá len ako násilné napĺňanie rôznych ambícii, ktoré už Zoboru nepomôžu,“ uzatvoril Točka.
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: