ŠTITÁRE: Výstavbou novej štvrte sa počet obyvateľov obce takmer zdvojnásobí
Štitáre 12. októbra – Obec Štitáre v okrese Nitra oslávila v tomto roku 900. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Vďačí za to druhej Zoborskej listine z roku 1113, ktorou kráľ Koloman potvrdil staré pozemkové vlastníctvo zoborských benediktínov na území západného a stredného Slovenska. Štitárčania súčasne oslávili aj 10. výročie osamostatnenia sa obce od krajského mesta Nitra, ktorému predchádzalo miestne referendum. Pri príležitosti výročí vydala obec vôbec prvú monografiu Štitár. “Starší ľudia síce tvrdia, že v minulosti sa písala kronika či publikácia, no žiadnu som nenašla,” konštatovala starostka Zuzana Vinkovičová.
Obec vzdialená sedem kilometrov od krajského mesta má v súčasnosti 773 obyvateľov a patrí k národnostne zmiešaným obciam Slovenska. Ešte na začiatku minulého storočia sa k maďarskej národnosti hlásilo takmer 97 % obyvateľstva, pri poslednom sčítaní obyvateľov v roku 2011 to bolo už len 27 %. Počet obyvateľov obce sa v posledných rokoch výrazne zvýšil. “Evidujeme veľký záujem o individuálnu bytovú výstavbu. Prichádzajú k nám ľudia z okolia, aj z krajského mesta. V pripravovanom novom územnom pláne máme vyčlenenú vyše desaťhektárovú lokalitu Dolné mokriny, kde plánujeme vytvoriť nové stavebné pozemky,” povedala starostka. Predpokladá, že po ukončení výstavby by mohol počet obyvateľov obce stúpnuť o ďalších zhruba 500 ľudí.
Zaujímavosťou Štitár sú aj staré ľudové domy z konca 19. a začiatku 20. storočia, ktoré sa v obci zachovali dodnes. Obdĺžnikové prízemné domy sú stavané z nepálenej tehly alebo technikou nabíjanej hliny. Samostatnú kapitolu tvoria chatári a chalupári. “Počet chát roztrúsených po okolí je vyšší ako počet rodinných domov v obci,” zhodnotila Vinkovičová.
Atraktivitu obce zvyšuje skutočnosť, že hoci sa od roku 2003 osamostatnila, využíva benefity blízkeho krajského mesta. “Podarilo sa nám obnoviť prevádzku linky mestskej hromadnej dopravy, ktorá zabezpečuje spojenie s Nitrou. Vyrovnali sme dlh za predchádzajúce roky a spracovali nový harmonogram. Platíme do 20.000 eur ročne, čo je veľká záťaž pre takúto malú obec, no zatiaľ to zvládame,” konštatovala starostka. Spoje využívajú ľudia dochádzajúci za prácou a najmä školáci, pretože v obci nie je základná škola. “Máme materskú školu, najbližšia základná škola je v tri kilometre vzdialených Hrnčiarovciach.”
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: