5 overených tipov, ako pripraviť skvelý hovädzí guláš na letné posedenie s priateľmi
Leto a teplo so sebou prirodzene prinášajú príležitosť na stretnutie s rodinou, priateľmi alebo známymi. Jednou z najčastejších volieb, pokiaľ ide o prípravu jedla na takéto posedenie, je guláš. Ako ho pripraviť, aby bol chutný? Tu je niekoľko overených tipov.
1. Kupujte iba čerstvé suroviny
Bez čerstvých, voňavých a už na prvý pohľad dobre vyzerajúcich surovín nikdy neuvaríte kvalitný a lahodný guláš. To platí pre zeleninu, zemiaky aj pre mäso. Najlepšie spravíte, ak budete nakupovať na trhu alebo priamo od miestnych pestovateľov.
Pokiaľ ide o mäso, aj tu platí, že na prvom mieste by mala byť jeho čerstvosť. Rozhoduje aj jeho vek, príliš staré mäso je bez chuti a má aj horšiu štruktúru.
Keďže v bežnom obchode len ťažko nájdete mladé a čerstvé mäso, najlepšou voľbou je siahnuť po mäse priamo od farmárov. Na guláš je jednoznačne najlepšie čerstvé 100 % bio hovädzie mäso, ktoré si viete zakúpiť aj so slovenským pôvodom.
2. Neexperimentujte so zložením
Hoci na guláš neexistuje jeden univerzálny recept, experimentovať s príliš rôznorodým zložením sa nevypláca. Platí to aj v prípade mäsa, kde je najlepšie použiť len jeden druh, najmä ak nemáte ešte dostatok skúseností s jeho varením.
Ideálne je použiť hovädzie predné, pliecko alebo krk. Tieto časti hovädziny sa nerozpadajú vplyvom varenia a majú ideálne množstvo tuku práve pre guláš.
Pokiaľ ide o ďalšie suroviny, bez problémov si vystačíte s cibuľou, zopár zemiakmi, paradajkovým pretlakom, trochou masti a koreninami. Nekupujte žiadne univerzálne korenie, ale jednotlivé koreniny, čiže soľ, čierne korenie a červenú papriku.
3. Správny objem kotlíka aj surovín
Školáckou chybou je použiť príliš malý hrniec alebo kotlík, nakoľko takto nebudete mať dosť priestoru na vhodnú manipuláciu so surovinami. V tomto prípade platí zlaté pravidlo „jednej tretiny“, čiže tretina z objemu nádoby by mala byť prázdna.
Pokiaľ ide o objem či veľkosť surovín, aj tu existuje niekoľko overených pravidiel. Mäso by malo byť nakrájané na väčšie kúsky, okolo 3 cm.
Ak by boli príliš malé, neboli by tak šťavnaté a tak chutné. Naopak, väčšie kusy mäsa by sa nestihli uvariť a ťažko by sa žuli. Zeleninu a zemiaky krájajte tiež radšej na väčšie kusy, dodržiavajte aj pomer, aby na 1 kg mäsa pripadal 1 kg všetkých ostatných surovín.
4. Nenáhlite sa pri varení
Varenie gulášu si vyžaduje čas a trpezlivosť. Najskôr nechajte na dne dobre opražiť cibuľku na oleji či masti, potom pridajte korenie s mäsom a až na záver vodu a ďalšie suroviny. Zemiaky sa do gulášu kvôli dobe varenia pridávajú naposledy.
Guláš sa môže variť pokojne 3 hodiny, alebo aj viac. Neurýchlite to zvýšením teploty ani pridávaním vriacej vody, naopak, môže to narobiť len škodu.
Pozor si dajte aj na prípadné zahustenie zemiakmi, nemalo by ich byť príliš veľa. Guláš by mal byť hustý prirodzene práve objemom mäsa a zeleniny. Na zahusťovanie múkou zabudnite rovno, nič tým neurýchlite a gulášu skôr pokazíte chuť.
5. Pravidelne ochutnávajte
Posledným „zlatým pravidlom“ je ochutnávanie. Keďže sa guláš varí aj niekoľko hodín, mali by ste pravidelne kontrolovať najmä stav uvarenia mäsa a to, či neprišlo k narušeniu jeho štruktúry. Vždy skúste, či je mäso dosť tuhé a či sa nerozpadá.
Počas ochutnávania treba sledovať aj stav korenín. Je guláš málo štipľavý, alebo naopak až príliš? Cítite slanú chuť? Cítite vôbec nejakú chuť? Ochutnávanie a s tým spojené prípadné dochucovanie by mali byť pravidelné, napríklad každých 20 minút. Prípadné nedostatky viete napraviť, napríklad zemiak navyše stiahne prílišnú slanosť.
Informačný servis
Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
K téme
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Neprehliadnite
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Sledujte novinky z Nitry na:
Facebooku NitraDen.sk
Instagrame @nitraden.sk
...alebo ich odoberajte cez e-mail: