Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Židovský cintorín s 5 000 hrobmi
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minulos Nitry ako jednej z najstarších a zároveò najväèších židovských náboženských obcí na Slovensku dnes pripomína židovský cintorín na sídlisku Klokoèina. Na ploche šiestich hektárov sa nachádza približne 5 000 hrobov. Cintorín má dve èasti – ortodoxnú, založenú už v roku 1750 a neologickú z roku 1860. V súèasnosti ho spravuje židovská náboženská obec v Nitre. Nitra, 18. júl 2006. Foto: SITA/Mária Pietová
10. februára 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP

Do zoznamu pamätihodností mesta Nitry je navrhnutých ďalších deväť objektov

Nitra 10. februára – Zoznam pamätihodností mesta Nitra by sa mal rozšíriť o ďalšie objekty, ktoré sú podľa magistrátu hodné zvýšenej starostlivosti a ochrany. V súčasnosti sa v zozname nachádza niekoľko desiatok objektov. Väčšinou ide o historické budovy a súsošia. Sú však medzi nimi aj väčšie urbanistické komplexy, ako napríklad sídlisko Chrenová, ktoré bolo v minulosti zapísané do urbanisticko-architektonickej knihy UNESCO. V zozname sa nachádzajú aj mnohé sakrálne i svetské umelecké diela a pamiatky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Sídlisko Chrenová, Foto: © nitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Evidencia kultúrnych pamiatok a pamätihodností je súčasťou všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré mesto prijalo v roku 2009. Jeho cieľom bolo vytvorenie podmienok na dôslednejšiu starostlivosť o objekty s historickou, kultúrnou, architektonickou, spoločenskou a umelecko-remeselnou hodnotou. Zoznam pamätihodností, ktorý je súčasťou VZN, sa pravidelne dopĺňa. Nitrianski mestskí poslanci budú na svojom rokovaní 13. februára schvaľovať dodatok, ktorým sa do zoznamu zaradí ďalších deväť objektov. Sú medzi nimi originály sôch z Cyrilometodského námestia spolu so sochami svätých Floriána, Jána Nepomuckého a Júlia a tiež svätej Anny a sochy Vir Dolorum. V prípade, že poslanci dodatok k VZN schvália, zaradí sa do zoznamu pamätihodností mesta Nitra aj Židovský, Vojenský a Mestský cintorín.

Vypracovaná evidencia je otvorený dokument, ktorý bude postupne dopĺňaný o ďalšie hnuteľné i nehnuteľné objekty nesúce pamiatkové hodnoty. Ako sa uvádza v materiáli určenom na rokovanie mestského zastupiteľstva, predkladaný návrh nie je podkladom na určenie poradia v otázke financovania obnovy pamätihodností na území mesta. „Prioritne sa obnovujú objekty s výraznou pamiatkovou hodnotou, v narušenom stave a v závislosti od výšky schválených finančných prostriedkozv na tento účel,“ uvádza radnica v dôvodovej správe k materiálu.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X