Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mária Danková úmrtie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Turistické informačné centrum Nitra
21. mája 2023 Spoločenská rubrikaOpustili nás od NitraDen.sk Diskusia()

Zomrela najstaršia sprievodkyňa z Nitry, rodnému mestu venovala zbierku básní

Mária Danková sprevádzala slovenských i zahraničných turistov po Nitre desiatky rokov. Svoje rodné mesto mala nadovšetko rada.

Turistické informačné centrum Nitra v utorok 16. mája informovalo o smutnej správe na sociálnej sieti. Do neba odišla Mária Danková, ktorá pracovala ako nitrianska sprievodkyňa 30 rokov.

Podľa kolegov bola srdečná, nadšená, vtipná a neskutočne zanietená pre svoju prácu. Pani Mária nielen sprevádzala turistov, ale aj školila nových sprievodcov. Hovorila o sebe, že je vekovo aj pracovne najstrašou sprievodkyňou mesta pod Zoborom. Poďte sa spolu s nami pozrieť na jej ďalšie aktivity.

Zbierka básní o Nitre

Pani Mária sa v Nitre narodila a toto mesto mala veľmi rada. Venovala mu zbierku básní pod názvom Verše môjmu mestu„V tejto útlej knižočke nájdete doslova moje srdce,“ vyjadrila sa o svojej knihe. Ide o jej druhú knihu, prvou bola taktiež zbierka básní, ktorá vyšla v roku 1996.

Prečítajte si jednu z básní 2. knihy s názvom Vyznanie:

Storočia hladkajú vznešenú tvoju tvár,
Leto ti prináša dar kvetov na oltár,
Zobor vienok zelený ti vije,
Hradná veža lásku z tvojho srdca pije.
Rieka tvoje múry vencom poobtáča,
Raj tu nájde človek aj spevavé vtáča.
Poznám stá iných miest ako klasov v poli,
no v súťaži krásy kdeže by tie boli???
Hoc sto rokov by som žila vzácnych,
nenasýtim sa dosť zákutí prekrásnych,
čo ti venom dali milujúce ruky
Svätoplukom počnúc až po dnešné roky.
Keby som aj mala žiť niekde v cudzine,
Môj obdiv ku tebe nikdy sa neminie
si pre mňa jediná, Nitra moja sladká,
Teba vždy milovať učila ma matka.

Povesti o Nitre

Pani Mária vedela pútavo vtiahnuť ľudí do tajov Nitry, rôzne zaujímavosti hovorila po slovensky i rusky. „Veľa z nich sa aj opakovane vracalo so svojimi blízkymi, aby aj oni zažili Nitru trochu ináč, ako z pohľadu z diaľnice,“ povedala.

Úprimne ju potešilo, keď na ľuďoch videla záujem a chuť vypočuť si niečo z histórie Nitry. Najmilším miestom najstaršej sprievodkyne bol Kostolík Sv. Michala nad Dražovcami.

Vďaka znalostiam pani Márie vznikla relácia, v ktorej hovorila o mestkých povestiach. Nechýbajú medzi nimi príbehy o vodníkovi na Nitrianskom hrade, Zoborovi a kráľovi či o soche Corgoňa. Ak niekto nebol práve pri soche Corgoňa, podľa pani Márie nemôže povedať, že bol v Nitre.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X