Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prof. daniel kluvanec.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Lubo Balko, archív UKF
30. decembra 2020 Správy Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

Zomrel významný slovenský vedec, niekdajší prodekan, dekan a rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Daniel Kluvanec

Ako rektor pôsobil na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v čase jej veľkého rozmachu a premien.

V pondelok 28. decembra 2020 vo veku 80 rokov nás navždy opustil dlhoročný pedagóg, významný slovenský vedecký pracovník v oblasti fyziky, niekdajší prodekan, dekan a rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Sen. h. c. prof. doc. RNDr. Ing. Daniel Kluvanec, CSc.

Pán profesor Daniel Kluvanec bol múdry, nesmierne pracovitý, profesionálne úspešný, bol človekom s obrovským srdcom, milujúci svoju rodinu, ktorý sa až do konca svojho života vždy snažil pomáhať ostatným.

Vo svojom profesionálnom živote sa prof. Daniel Kluvanec veľkou mierou zaslúžil o sformovanie pedagogického a vedeckého profilu Fakulty prírodných vied UKF, aj o zviditeľnenie Univerzity Konštantína Filozofa v slovenskom i európskom kontexte.

Významné ocenenia

Za pedagogické, odborné a publikačné aktivity dostal prof. Daniel Kluvanec viaceré uznania a vyznamenania, medzi inými mu v roku 1990 udelili Čestnú striebornú plaketu Dionýza Ilkoviča za zásluhy vo fyzikálno-matematických vedách, v roku 1997 získal Cenu SAV za vedecko-popularizačnú činnosť, o rok neskôr mu udelili Medailu svätého Gorazda za vynikajúce pedagogické, vedecké a organizačné výsledky v práci s talentovanou mládežou vo fyzike.

Pri príležitosti životného jubilea bolo prof. Danielovi Kluvancovi udelené Čestné občianstvo mesta Nitry za šírenie dobrého mena univerzity i mesta Nitry vo vedeckých a akademických kruhoch. Nadácia Matice slovenskej mu za rok 2001 udelila Cenu Jura Hronca za oblasť matematiky a vied o neživej prírode.

V roku 2002 ho Predsedníctvo SAV ocenilo Pamätnou plaketou SAV za príspevok k rozvoju vedy a osobitne Slovenskej akadémie vied, v roku 2005 mu SAV udelila Medailu SAV za podporu vedy.

prof. Daniel Kluvanec
Foto: Lubo Balko, archív UKF
prof. Daniel Kluvanec
Foto: Lubo Balko, archív UKF
prof. Daniel Kluvanec
Foto: Lubo Balko, archív UKF

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X