Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Liba_img_3840 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
28. septembra 2020 Správy Nitra od UKFUKF Diskusia()

Zomrel profesor Peter Liba. Pôsobil vo vedeckej, kultúrnej aj spoločenskej oblasti v Nitre, ale aj na Slovensku

Nitra prišla o významnú osobnosť kultúry a vzdelávania. Profesor Liba pôsobil hlavne na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre.

V piatok 25. septembra 2020 navždy odišiel prvý rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a významný slovenský literárny vedec, historik a kritik prof. PhDr. Peter Liba, DrSc.

Peter Liba sa narodil 27. júna 1931 v obci Klenov v okrese Prešov. Maturoval na Gymnáziu v Gelnici (1952). Po maturite študoval slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Pôsobenie v Nitre

V roku 1973 prišiel na Pedagogickú fakultu v Nitre, kde sa stal vedeckým pracovníkom v Kabinete literárnej komunikácie a experimentálnych metodík. Bol vedúcim Katedry slovenskej literatúry PF v Nitre (1975 – 1976 a 1988 – 1991).

V roku 1991 ho zvolili za dekana Pedagogickej fakulty, v roku 1993 za rektora novovznikajúcej Vysokej školy pedagogickej a v roku 1996 sa stal prvým rektorom univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Tento post zastával do roku 1999. Po odchode z postu rektora sa stal vedúcim Katedry kulturológie Filozofickej fakulty UKF, ktorú sám inicioval a zakladal. Bol predsedom a členom rôznych odborných a vedeckých komisií.

Za jeho rozsiahlu vedeckú, kultúrnu a spoločenskú činnosť mu bolo udelené množstvo uznaní a vyznamenaní – Zlatá medaila Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Čestné uznanie Literárneho fondu, Pamätná medaila Univerzity Konštantína Filozofa a iné. Bol nositeľom pápežského Rytierskeho rádu sv. Gregora Veľkého. Roku 2006 bol ocenený Cenou Fra Angelica v oblasti slovesného umenia.

Celoživotná práca

Celoživotná vedecká, pedagogická a kultúrna práca prof. Petra Libu pramenila z jeho živého záujmu o literatúru. Vo veľkej miere sa zaujímal o ľudovú tvorbu na Slovensku a na základe výskumov ľudovej slovesnosti poukazoval na potrebu začleniť tento druh literárnej tvorby do prirodzeného literárneho procesu a vývinu.

Profesora Petra Libu si jeho študenti a spolupracovníci budú pamätať ako horlivého pedagóga a neúnavného vedca, ktorý vždy oduševnene sprostredkovával svoje vedomosti študentom. Udivoval svojimi rozsiahlymi poznatkami a bystrými postrehmi na akúkoľvek diskutovanú tému. Bol uznávanou vedeckou a pedagogickou autoritou v celoslovenskom meradle.

Profesor Peter Liba zomrel vo veku 89 rokov v Nitre, posledná rozlúčka s ním bude v utorok 29. septembra v Kostole Krista Kráľa v Meleku.

Liba_img_3840.jpg
Foto: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X