Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marian macho umrtie tmave.png
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Marián Macho so svojimi čínskymi študentmi
24. októbra 2022 Správy Nitra od js Diskusia()

Zomrel Marián Macho, slovenčinu šíril aj v ďalekej Číne

Marián Macho bol výnimočný. Miloval slovenčinu a rozhodol sa ju šíriť až v ďalekej Číne. Odtiaľ prišla správa o jeho nečakanom úmrtí.

Dlhoročný pedagóg Filozofickej fakulty UKF Marián Macho pôsobil deväť rokov na katedre slovakistiky na Pekinskej univerzite zahraničných štúdií. Vyučujú sa tam všetky oficiálne jazyky a Marián Macho sa podujal na neľahkú úlohu učiť slovenský jazyk čínskych študentov. Ocitol sa vo vzdialenej krajine, kde odovzdával svoje vedomosti mladým, ambicióznym Číňanom. Pôvodne plánoval kratší pobyt, študenti ho však potrebovali, preto sa napokon rozhodol svoje pôsobenie v Číne predĺžiť.

Marián učil svojich študentov prezenčne aj v čase koronavírusu, keď všetky univerzity prechádzali na dištančné štúdiá. Bol cieľavedomý, zanietený a zodpovedne sa venoval svojim študentom, šíril slovenskú kultúru a hľadal metódy, ako naučiť slovenčinu a efektívnou formou. Začiatkom tohto roka vítal Rok Tigra so svojimi čínskymi študentmi v slovenčine a mal veľa plánov do ďalšieho obdobia. Žiaľ, tie sa už nenaplania, 15. októbra 2022 prišla z konzulátu smutná správa, že Marián Macho zomrel náhle vo veku 44 rokov.

Informáciu o úmrtí zverejnila aj Filozofická fakulta, na ktorej pôsobil ako člen Katedry slovenského jazyka FF UKF. Aj zásluhou Mariána Macha sa nadviazala spolupráca medzi nitrianskou a čínskou univerzitou. Marián Macho bol oddaný svojej profesii a rád pomohol so svojimi odbornými jazykovednými znalosťami. V minulosti pôsobil ako korektor a redaktor pre týždenníky Nitrianske noviny a Nitriansky Hlásnik a editoval aj niektoré publikácie, napríklad časopis pre Rotary klub Nitra Harmony.

Bol vedúcim sekcie slovenského jazyka Národného skúškového centra Európskeho konzorcia pre certifikáciu znalosti moderných jazykov (ECL), medzinárodného konzorcia zameriavajúceho sa na certifikované testovanie znalosti cudzích jazykov. Pôsobil aj ako tajomník Jazykového odboru Matice slovenskej. Slovenčinu učil na Slovensku, v Česku, Nórsku, ale aj v spomínanej Číne.

Viedol aj kurzy redakčnej úpravy textu, jazykovej kultúry a rétoriky pre pracovníkov štátnej správy a osvetových inštitúcií a médií.

Jeho ďalšie plány zmarila predčasná smrť v ďalekej Číne.

Česť jeho pamiatke.

Marian macho umrtie 3.jpg
Foto: Marián Macho so svojimi čínskymi študentmi
Marian macho umrtie 2.jpg
Foto: Marián Macho so svojimi čínskymi študentmi
Marian macho umrtie 1.jpg
Foto: Marián Macho so svojimi čínskymi študentmi

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X