Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Èestným obèanom sa stal Ján Mojto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pamätná plaketa pre Jána Mojtu, ktorá mu bola udelená pri príležitosti ocenenia Čestného občianstva mesta Nitra za jeho významnú činnosť v oblasti európskeho filmového priemyslu a za srdečný vzťah k rodnej Nitre. Nitra, 3. júl 2008. Foto: SITA/Martin Havran
13. januára 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Zomrel jazykovedec a publicista Anton Pažitný, nositeľ Ceny mesta Nitra

Nitra 13. januára – Vo veku 84 rokov zomrel v nedeľu 12. januára 2014 Anton Pažitný, nositeľ Ceny mesta Nitry za jeho dlhoročné pôsobenie v oblasti kultúry, jazykovedy a publikačnej činnosti. Posledná rozlúčka so zosnulým bude na Mestskom cintoríne v Nitre v stredu 15. januára o 13. hodine, potvrdila Ľudmila Synaková z nitrianskeho mestského úradu.

Anton Pažitný sa narodil 1. decembra 1929 v obci Tŕstie pri Považskej Bystrici, ale v Nitre prežil väčšiu časť svojho života. Ako učiteľ začínal v Dolnom Kubíne, neskôr učil v Bošanoch a Radošine, od roku 1975 pôsobil ako učiteľ a riaditeľ v Základnej škole na Vajanského ulici v Nitre. Dvanásť rokov bol členom celoslovenského výboru Jazykového odboru Matice slovenskej v Bratislave a od roku 2003 bol členom nitrianskej odbočky Spolku slovenských spisovateľov.

Mesto Nitra si osobitne cenilo jeho podiel na práci v komisii kultúry pri mestskom zastupiteľstve, kde sa dlhé roky venoval najmä posudzovaniu kronikárskych zápiskov. Významný bol tiež podiel Pažitného na tvorbe Almanachov Nitra, kde pri jazykových korektúrach spolupracoval so zostavovateľmi Almanachu Jozefom Vladárom a už zosnulými Ladislavom Zrubcom a Andrejom Červeňanským.

Pre jeho jazykovú a štylistickú odbornosť ho vyhľadávali aj ďalší nitrianski spisovatelia, ktorým pomáhal pri kontrole jazykovej čistoty ich literárnych diel. Venoval sa aj publikačnej činnosti. Na svojom konte mal šesť väčšinou encyklopedických diel, z nich najznámejšie sú knihy Významné osobnosti mesta Nitry, Historické a literárne reálie a personálie Nitry a Aforizmy a sentencie významných slovenských osobností.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X