Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lad_centrum_krizovatka.jpg
ilustračné: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
16. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Kto je zodpovedný za odpratávanie snehu z chodníkov pri domoch? Obyvatelia, či mesto?

Zima sa už, zdá sa, končí. Tento rok priniesla do Nitry poriadku nádielku snehu a mnoho obyvateľov trápili neodhrnuté chodníky. Ako to je so zodpovednosťou za schodnosť chodníkov? Pozreli sme sa na to bližšie.

V zásade na Slovensku platí, že vlastníkom chodníkov pri domoch a prevádzkach sú síce mestá a obce, no keď nasneží, prenáša sa zodpovednosť za ich schodnosť na obyvateľov či podnikateľov. V zákone o pozemných komunikáciách sa píše, že vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností sú povinní z „chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou“, bez prieťahov odstraňovať závady v schodnosti spôsobené znečistením, poľadovicou alebo snehom.

V minulosti už proti tomu viackrát namietali niektorí poslanci parlamentu aj verejná ochrankyňa práv, ktorá sa v roku 2015 obrátila na Ústavný súd SR s tým, že nemožno niekoho posielať na nútené práce. „Povinnosti, ktoré obsahujú ustanovenia, sa dostali do slovenského právneho poriadku ako dedičstvo socialistického spoločenského zriadenia, ktoré neposkytovalo prakticky žiadnu ochranu súkromnému vlastníctvu,“ zdôvodnila ombudsmanka Jana Dubovcová. Ústavný súd 18. mája 2016 návrh ombudsmanky zamietol. Naďalej teda platí, že obyvatelia sú za schodnosť chodníkov priľahlých k svojim domov zodpovední sami – a tak je to aj v meste Nitra. „Priľahlé chodníky k bytovým domom a prevádzkam zabezpečujú vlastníci nehnuteľnosti, je k tomu všeobecne-záväzné nariadenie,“ uviedla nitrianska radnica. Susedná Česká republika sa s pozostatkom zo socializmu vysporiadala v roku 2009 prenesením zodpovednosti za čistenie chodníkov na obce.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X