Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
29. decembra 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skJán Kratochvíl Ján Kratochvíl

Zoborský kláštor bude súčasťou Európskej Cyrilo – Metodskej kultúrnej cesty

Začiatkom decembra sa v Nitre uskutočnila konferencia, ktorej organizátorom bol Nitrianskey samosprávny kraj a cieľom bolo oboznámiť účastníkov s budovaním Európskej Cyrilo – Metodskej kultúrnej cesty. S myšlienkou vybudovať pútnickú cestu z Istanbulu na Velehrad a z Ríma na Velehrad, prišli pracovníci Centrály cestovného ruchu Východnej Moravy. Ako vzor si zobrali chodníky pre pútnikov do Mariazellu, Ríma či Santiago de Compostela.

2
Európske kultúrne cesty

Turizmus zameraný na peších či cyklopútnikov, sa stáva čoraz obľúbenejším medzi Európanmi. Trasy sú označené, k dispozícii sprievodcovia v knižnom alebo v elektronickom vydaní, na trase sú možnosti ubytovania, stravovania, teda kompletný servis. Pútnik má možnosť na trase navštíviť sakrálne i svetské pamiatky.

3
Trasa Cyrilo Metodskej kultúrnej cesty /Istanbul – Velehrad, Rím – Velehrad/

Budovanie trás, ich propagácia a následná návštevnosť pomáha vytvárať v neposlednom rade pracovné príležitosti a využívať fondy EÚ na budovanie infraštruktúry, rekonštrukciu a záchranu pamiatok.

Nitriansky samosprávny kraj je členom združenia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. Na konferenciu boli pozvaní primátori, starostovia obcí, kultúrnych inštitúcií, ktorí riešili, kadiaľ by cesta mohla prechádzať územím NSK.

5
Zaujímavé miesta v NSK pre trasovanie Cyrilo Metodskej cesty

Zoborský skrášľovací spolok dostal pozvanie a mohol som tak získať cenné informácie a kontakty. Lokality na Zobore, ako Martinský vrch, Zoborský kláštor, Zoborská lesostep, Hradisko Zobor, Hradisko Lupka, Dražovský kostolík, Zoborské vinohrady sú predurčené využiť túto možnosť. Mesto Nitra, Biskupský úrad, Archeologický ústav a tiež nitrianske múzeá i galérie aktívne vstupujú do projektu.

7
Ruiny kláštora sv. Jozefa na Zobore, pod nimi sa nachádzajú pozostatky benediktínskeho kláštora sv. Hipolyta z 9. storočia

Možno konštatovať, že na Zobore benediktíni založili v časoch Veľkej Moravy prvý kláštor na území Slovenska, kláštor sv. Hipolyta. Bolo to centrum náboženského, verejnoprávneho a kultúrneho diania. Cieľom mníchov bolo okrem kristianizácie dosiahnutie vyššej úrovne života obyvateľov. Pozdvihnutie poľnohospodárstva, remesiel, školstva, zdravotníctva.

Ján Kratochvíl zo Zoborského skrášľovacieho spolku verí, že sen sa zmení na skutočnosť a Nitra sa stane zastávkou v sieti Európskych kultúrnych ciest. Návštevník Nitry si pozrie Hradný kopec, Slovenské poľnohospodárske múzeum, Archeoskanzen na Martinskom vrchu, Zoborský kláštor a prehliadku ukončí v benediktínskom hajlochu pri koštovke zoborských vín.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X