Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
peniaze
ilustračné
19. augusta 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Zamestnanci mestského podniku sú bez výplat

Primátor Peter Lednár rozhodol, že mesto neposkytne Záhradníckym službám ďalšie peniaze.

ZLATÉ MORAVCE. Zamestnanci mestského podniku Záhradnícke služby mesta Zlaté Moravce zostali bez výplat. Primátor Peter Lednár totiž rozhodol, že mesto podniku neposkytne ďalšie peniaze na jeho chod. Zdôvodnil to „dlhodobo pretrvávajúcou a zo strany vedenia podniku neriešenou kritickou situáciou vo financiách a hospodárení tohto mestského podniku.“ Zamestnanci nedostali výplaty za jún a o pár dní už budú splatné aj výplaty za júl. Na čisté mzdy za jún by podnik potreboval 8 967,31 eur. Riaditeľ Záhradníckych služieb Marián Tomajko zamestnancom vyplatil aspoň malé zálohy z peňazí z podnikateľskej činnosti. Doplatiť im ešte treba 6 942 eur.

„Dostal som sto eur, ešte mi chýba vyše 300 eur. Človek potrebuje peniaze. Keby to takto malo zostať aj v ďalších mesiacoch, tak už neviem, z čoho budem žiť,“ povedal kosec Rastislav Solár. Nevie, prečo presne nastala táto situácia, a hovorí, že politické hry ho ani nezaujímajú. „Oni sa tam melú, ale na konci na to doplácame my, obyčajní robotníci,“ zhodnotil. Nad odchodom zo Záhradníckych služieb však momentálne neuvažuje, pretože prácu potrebuje. Situáciou v mestskom podniku sa už zaoberala mestská finančná komisia, ktorá odporučila mesačný príspevok Záhradníckych službám poskytovať. Jej stanovisko má však len odporúčací charakter.

Záhradnícke služby sa v Zlatých Moravciach starajú o 97 hektárov verejnej zelene, tri cintoríny, 33 detských ihrísk, útulok pre zvieratá a turistickú informačnú kanceláriu. Podľa primátora si podnik neplní základné povinnosti a riadne nevykonáva činnosti, na ktorých výkon bol zriadený. „V Záhradníckych službách dlhodobo dochádza  kpodozrivým finančným transakciám, k porušovaniu finančnej disciplíny a dlhy podniku sú väčšie ako jeho ročný príspevok určený v rozpočte na príslušný rok,“ píše sa v stanovisku primátora. Tomajko argumentuje, že mestský podnik pred sebou tlačí dlhy už 20 rokov a splatiť ich nemá z čoho, keďže v posledných rokoch mu mesto výrazne znížilo príspevok. Poukázal ďalej na to, že mesto Zlaté Moravce dáva na meter štvorcový údržby zelene ročne len 11 centov vrátane mzdových nákladov, zatiaľ čo neďaleké Vráble s menším počtom obyvateľov majú 52 centov bez mzdových nákladov.

Mestský podnik vynaložil z vlastných prostriedkov z podnikateľskej činnosti na hlavnú činnosť 5 900 eur, aby mohol v júli fungovať. „Zamestnanci sú rozčúlení a zhrození, že takéto niečo sa môže stať, ale neodišiel zatiaľ nikto, lebo to nie sú ľudia, ktorí by tu robili jeden deň, všetci tu pracujú dlhé roky,“ povedal Tomajko. Záhradnícke služby majú 29 zamestnancov vrátane dohodárov. Tomajko si myslí, že Lednárovi ide v pravom rade o to, aby z podniku dostal jeho ako riaditeľa, pretože je posledným riaditeľom mestskej organizácie, kde ešte nemá dosadeného svojho človeka. Nedávno mu znížil plat z 1 000 eur na 600 eur v hrubom. „Myslel si, že po tom odídem. Neodišiel som, tak si povedal, že ľuďom nedá výplaty,“ myslí si Tomajko. Ako však dodal, ak sa situácia nezlepší, bude nútený odísť, pretože nechce robiť zo zamestnancov rukojemníkov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X