Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZLATÉ MORAVCE: Lipšic prešetrí incident
7. februára 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© TASR Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

ZLATÉ MORAVCE: Primátor dementuje správy o začatí výstavby neželanej prevádzky

Zlaté Moravce 7. februára – Petíciu proti plánovanej výstavbe prevádzky na výrobu energie z plastového odpadu v Zlatých Moravciach podpísalo už vyše 7500 nespokojných obyvateľov mesta i okolitých obcí. Zámer činnosti predložila v januári tohto roka podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie na Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) spoločnosť WFF Drevotes. Účelom činnosti je energetické zhodnocovanie plastov v intraviláne mesta Zlaté Moravce.

Hlavnou surovinou pre výrobu elektriny by mal byť plastový odpad dovážaný z Talianska, pričom investor plánuje ročne spracovať vyše 95.000 ton odpadu. Proti výstavbe prevádzky je aj vedenie mesta, ktoré sa spolu s členmi petičného výboru stretlo s ministrom životného prostredia Petrom Žigom.

„Šéf envirorezortu na stretnutí ubezpečil, že stojí na strane občanov a rezort bude s plnou vážnosťou zohľadňovať aj námietky verejnosti.  Prísne a dôkladne posúdi vplyv projektu na životné prostredie, okolie, ale aj  dosah na zdravie obyvateľov,“ informoval Maroš Stano z odboru komunikácie MŽP. Zároveň pripomenul, že proces posudzovania je v úvodnom štádiu a má len odporúčací charakter. Rozhodujúce a záverečné slovo bude mať povoľovací orgán, ktorým bude buď príslušný stavebný úrad alebo Slovenská inšpekcia životného prostredia.
Šesť samostatných prevádzkových jednotiek, ktoré by mali tvoriť nový energetický zdroj s celkovým výkonom 24 megawattov, by malo byť podľa dokumentácie umiestnených v jestvujúcej priemyselnej hale v priemyselnom areáli v severnej časti mesta. Obyvateľov znepokojuje skutočnosť, že na mieste, kde by mala stáť nová prevádzka, zaznamenali čulý stavebný ruch. Primátor Peter Lednár tvrdí, že Mestský úrad v Zlatých Moravciach nevydal žiadne stavebné ani iné povolenie či súhlas, týkajúci sa realizácie predmetného zámeru.

„Ku koncu januára tohto roka nebola na stavebnom úrade v Zlatých Moravciach evidovaná žiadna žiadosť o zmenu užívania stavby či o stavebné povolenie na stavby, ktoré majú byť súčasťou pripravovaného zámeru,“ potvrdil primátor. Na nehnuteľnosti, ktoré sú predmetom projektového zámeru likvidácie odpadov, bola podaná na stavebný úrad koncom roka 2013 žiadosť o odstránenie časti stavby z dôvodu zlého technického stavu. Konanie o tejto žiadosti bolo pre nedostatočné podklady prerušené.

„Iná žiadosť týkajúca sa predmetných nehnuteľností sa na stavebnom úrade v danom čase nenachádza a ani nebola schválená,“ konštatoval Lednár. Napriek tomu vedenie mesta za účasti primátora osobne navštívilo miesto stavieb. „Zistili sme len vykonávanie udržiavacích prác na nehnuteľnosti, ktoré nevyžadujú stavebné povolenie ani oznámenie na stavebný úrad,“ informoval primátor.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X