Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nemocnica zlate moravce
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. februára 2014 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 ilustračná: maps.google.com

ZLATÉ MORAVCE: Poslanci vinia za problémy v nemocnici vedenie mesta

NITRA 21. februára – Jedným z bodov rokovania na mestskom zastupiteľstve v Zlatých Moravciach bolo aj fungovanie mestskej nemocnice. Jej vedenie totiž avizovalo finančné problémy, ktoré chce riešiť znižovaním platov sestier alebo aj prepúšťaním. Pred poslancov so zámerom ako pomôcť zo zlej finančnej situácie predstúpil poverený riaditeľ Mestskej nemocnice Rudolfa Korca Martin Cimrák.

Zároveň predložil zámer na prenájom nemocnice na 25 rokov prostredníctvom spoločnosti, ktorú za týmto účelom vytvoril začiatkom roka.

„Mojím zámerom je, aby táto nemocnica pokračovala a tiež ma neteší, že musím robiť nepopulárne opatrenia, ako je prepúšťanie alebo zníženie platov, ale je to v súčasnosti jediný spôsob, ako ušetriť. Neviem, koľko ľudí to postihne, stále rokujeme so zamestnancami, ale chcem, aby tých ďalších dvesto zamestnancov a ich rodiny mali prácu aj ďalej, aby nemocnica v Zlatých Moravciach fungovala aj v budúcnosti,“ povedal Cimrák. Poslanci však tento zámer neprijali. „To nemyslíte vážne, že si teraz zoberiete nemocnicu a dlhy necháte mestu, veď vy ste boli pri tom, keď tam šafáril bývalý riaditeľ Grujbár, po jeho odchode ste nám niekoľko týždňov nepredložili informácie a teraz nám nič k tomu nepoviete?“ pýtal sa poslanec Dušan Husár.

V súčasnosti má nemocnica záväzky približne 1 200 000 eur, z čoho 359-tisíc sú záväzky voči Sociálnej poisťovni a dlh každý mesiac narastá. Zároveň má nemocnica pohľadávky za takmer 600-tisíc eur. Poslanci však zobrali na zodpovednosť aj vedenie mesta a spochybnili fungovanie Martina Cimráka ako povereného riaditeľa. Jedným z najväčších kritikov bol poslanec Pavol Šepták. „Veď my ani nevieme, na základe čoho vykonáva pán Cimrák svoju funkciu, či je poverený, menovaný alebo ako funguje,“ uviedol Šepták. Poslanec Pavol Petrovič zas upozornil, že za problémy v nemocnici je zodpovedné vedenie mesta a zaujímalo ho, kto dlh nakoniec zaplatí.

„Budú to zas obyvatelia mesta? Viackrát sme žiadali, aby primátor vyhlásil výberové konanie, ale on nás stále ignoruje,“ povedal Petrovič a zároveň dodal, že náhodou sa dozvedel aj o proteste prokurátora, ktorý napadol spôsob poverenia riaditeľa nemocnice. Na to mu právnička mesta Mária Vozárová odpovedala, že mesto nie je povinné o tom informovať poslancov. „Áno, dostali sme protest niekedy v polovici decembra, ale hádam si nemyslíte, že mesto príde so všetkým pred poslancov? My považujeme tento protest za nezákonný a budeme to ďalej riešiť,“ informovala poslancov Vozárová. Tí nakoniec hlasovanie o nemocnici ignorovali.

V súčasnosti je podaných niekoľko trestných oznámení na bývalého riaditeľa nemocnice Michala Grujbára zo strany poslancov aj vedenia mesta. Mesto však musí problém nemocnice doriešiť do konca roka. Poslanci by z nej chceli urobiť neziskovú organizáciu alebo ju ponúknuť do správy Nitrianskeho samosprávneho kraja, prípadne osloviť cez verejnú súťaž ďalších záujemcov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X