Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Protestná jazda taxikárov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA BRATISLAVA: Protestná jazda taxikárov Obèianske združenie taxikárov z Bratislavy zorganizovalo v pondelok popoludní protestnú jazdu taxikárov proti neriešeniu problémov. Bratislava, 25. marec 2013. Foto: SITA/Marián Peiger
24. septembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

ZLATÉ MORAVCE: Čierne taxislužby mesto nerieši

ZLATÉ MORAVCE 24. septembra – V Zlatých Moravciach operuje zhruba desať čiernych taxislužieb. Tvrdí to taxikár s koncesiou, ktorý si želal zostať v anonymite. Podľa neho je v okresnom meste s 13-tisíc obyvateľmi až 13 taxislužieb, z ktorých však len tri majú koncesiu. Ostatné sú „neverejná osobná preprava“, no v praxi robia to isté, čo taxislužby. Viacerým z nich svieti na strechách áut označenie Taxi, napríklad TaxiM. Keďže neinvestovali do vybavovania potrebných náležitosti, môžu si dovoliť podliezať s cenou a berú zákazníkov taxislužbám s koncesiou, hovorí taxikár.

„Musel som si vybaviť odbornú spôsobilosť, čo stojí okolo 110 eur, potom to boli psychologické testy za 80 eur, koncesia za 30 eur, preukaz vodiča taxislužby za 50 eur, plus každý rok musím mať STK a platiť drahú cestnú daň, mať poistené sedadlá a tak ďalej. Oni majú len živnosť za päť eur,“ vymenoval taxikár. Poukazuje na to, že taxislužby by malo podľa zákona kontrolovať mesto a mestská polícia, no tá problém nerieši.

Náčelník Mestskej polície v Zlatých Moravciach Marián Takáč reagoval, že „mestská polícia nemá zákonom stanovenú povinnosť kontrolovať taxislužby. Váš zdroj prekrúca skutočnosti a zavádza nielen vás.“ Oprávnenia mestskej polície sú podľa jeho slov stanovené v zákone o obecnej polícii a mestská polícia sa bude riadiť platnou legislatívou. Ministerstvo dopravy však hovorí niečo iné – kontrolovať prevádzkovateľov taxislužieb a taxikárov môže obec a policajný zbor.

„Obec podľa zákona č. 56/2012 kontroluje plnenie povinností prevádzkovateľov taxislužby – napríklad označenie vozidla obchodným menom, vybavenie vozidla koncesiou a podobne,“ napísal agentúre SITA hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa. Ako doplnil, obec ukladá v prvom stupni pokuty za iné správne delikty a prerokúva v prvom stupni priestupky v taxislužbe, ktoré sa stali v obci.

„Ak mestský policajt zistí iný správny delikt alebo priestupok podľa zákona, podá oznámenie dopravnému správnemu orgánu, ktorým je v oblasti taxislužby obec,“ konštatuje Kóňa. Policajný zbor SR podľa zákona kontroluje na cestách technickú spôsobilosť vozidiel, vybavenie prepravnými a sprievodnými dokladmi, označenie vozidiel a spôsobilosť vodičov a osádky na cestnú premávku.

Taxikár s koncesiou hovorí, že napríklad do Žitavian jazdí zo Zlatých Moraviec za štyri eurá, no „osobná preprava“ za 2,50 eura. V rámci mesta má taxu 2,50 eura, no prepravcovia bez koncesie jazdia za dve eurá. „Potom je jasné, koho si zákazníci vyberú. V tomto štáte sa neoplatí poctivo podnikať,“ skonštatoval taxikár. Podľa neho nie je problém taxislužby skontrolovať, pretože každý piatok a sobotu stoja na námestí, odkiaľ rozvážajú ľudí z diskotéky.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X