Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sm priroda.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: adobestock.com
5. mája 2017 Správy NitraPR od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Život so sklerózou multiplex: Na strave záleží!

(PR článok) – Zdravý životný štýl je dôležitý, či už trpíte nejakým chronickým ochorením, alebo ste zdravý. Jednou z diagnóz, pri ktorej je jeho dodržiavanie obzvlášť dôležité, je skleróza multiplex.

Napriek tomu, že život s týmto ochorením so sebou nesie množstvo prekážok, jeho kvalita sa dá popri dodržiavaní liečby ovplyvniť aj takou zdanlivo banálnou vecou, ako je jedálniček.

Cigarety a iné závislosti

Závislosti by nemali patriť ani do života zdravého človeka, nie to ešte k diagnóze, akou je skleróza multiplex. Asi vás neprekvapí, že fajčenie urýchľuje priebeh ochorenia. Z mierneho až stredného neurologického poškodenia sa môže pacient vďaka cigaretám dopracovať až k vážnemu zdravotnému postihnutiu. Preto pokiaľ trpíte touto diagnózou, je skutočne dôležité prestať fajčiť. Vhodné nie sú ani vodné fajky. Nadmerné pitie alkoholu má zase negatívny vplyv nielen na centrálny nervový systém, ale aj na ďalšie orgány.

Žiť zdravšie

Aj keď diéta určite nie je tým zázračným liekom, ktorý by dokázal toto ochorenie úplne vyliečiť, výskumy ukazujú, že svoj význam pre pacientov predsa len má. „Skleróza multiplex je pomerne časté ochorenie v rozvinutých krajinách so západným štýlom stravovania, akými sú Severná Amerika, západná Európa či Austrália. Naopak, veľmi nízky výskyt je v rozvojových krajinách, kde v stravovaní prevláda ryža a ryby,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Dean z Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre, odborníčka na výživu a životný štýl s diagnózou skleróza multiplex.

„Ak sa človek presťahuje z krajiny s nízkym výskytom sklerózy multiplex do krajiny, kde je výskyt tohto ochorenia vysoký, riziko sa u neho zvyšuje, čo by mohlo mať súvis so zmenou stravovania,“ dodáva MUDr. Zuzana Dean.

Pravidelná strava bohatá na vlákninu

Pacienti so sklerózou multiplex by sa mali stravovať pravidelne a vypiť najmenej 2,5 litra vody denne. Strava by mala byť bohatá na vlákninu. Neoddeliteľnou súčasťou jedálnička by mala byť tiež zelenina a ovocie, aj keď s nimi opatrne, pretože obsahujú cukor. Ryby by sa mali v jedálničku objaviť aspoň trikrát do týždňa. Vitamín D, ktorý obsahuje tuniak, losos, makrela, slede či sardinky pomáha zmierniť príznaky ochorenia. Okrem omega-3 a 6 nenasýtených mastných kyselín sú dôležité aj vitamíny skupiny B, D a zinok. Obmedzené by mali byť slané a mastné jedlá, kofeínové nápoje, sladkosti a sladené nápoje, vhodná nie je ani konzumácia červeného mäsa a bielej múky.

„Účinky zdravého stravovania spojené s pravidelným cvičením bývajú často podceňované, a to nie len u ľudí so sklerózou multiplex. Pohyb zlepšuje fyzický stav pacientov, ale tiež výrazne pomáha uvoľniť psychickú záťaž. Tá môže byť spôsobená už samotnou podstatou ochorenia, alebo ako reakcia na ochorenie. Samozrejme, nesmieme zabúdať, že ochorenie a jeho príznaky odďaľuje včasne nasadená biologická liečba,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Dean.

Viac o skleróze multiplex sa dozviete na www.smkompas.sk.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X