Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zenska vaznica nitra google street view.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.mapy.google.sk
9. októbra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA Diskusia()

Ženská väznica v Nitre sa rozšíri

Jednu z budov ženskej väznice v Nitre museli zbúrať, nahradí ju nová s väčšou kapacitou. Namiesto pôvodných 84 miest tu bude 143 miest pre odsúdené ženy.

Práce sa začali v júni a podľa zmluvy so zhotoviteľom firmou Adifex, a.s. sa majú skončiť do 400 kalendárnych dní, čo je august 2019. „Súčasťou rekonštrukcie je zároveň aj celkové zlepšenie podmienok výkonu trestu. Okrem izieb budú vytvorené aj ďalšie priestory, ako sú kultúrne miestnosti a spoločné sociálne zariadenia,“ uviedol riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž. Rekonštrukcia by mala stáť 3 077 915 eur, peniaze idú zo štátneho rozpočtu.

Stará budova bola už dlhší čas v zlom technickom stave, pre nepriaznivý statický posudok ju museli prestať používať. „Počas prevádzky tejto drevostavby sa vyskytli poruchy, ktoré sa prejavili napríklad netesnosťou obvodového plášťa, zatekaním pri dažďoch, ktoré ohrozovalo rozvody elektroinštalácie a hrozilo vážne riziko ublíženia na zdraví,“ povedal Baláž. Drevené okná boli deformované, netesnili a mnohé boli nefunkčné.

Keďže aj napriek opravám nebolo možné tieto nedostatky odstrániť, bolo potrebné objekt asanovať a pristúpiť k celkovej rekonštrukcii, dodal Baláž. Nitrianski mestskí poslanci v septembri na zastupiteľstve schválili predaj pozemku pre väznicu za 60 eur za meter štvorcový plus DPH. Má na ňom vzniknúť prístupová cesta a manipulačný priestor.

V súlade s Koncepciou väzenstva SR na roky 2011 – 2020 je v pláne aj druhá investícia v Ústave na výkon trestu odňatia slobody Nitra – Chrenová. Pôjde o ďalšie rozšírenie väznice so zriadením špecializovaného oddelenia pre odsúdené matky s deťmi. V súčasnosti na Slovensku nie je profilované žiadne väzenské zariadenie, kde by mohli byť odsúdené matky spolu so svojimi deťmi.

Pre tento účel sa podarilo zboru získať bezodplatným prevodom časti pozemkov v katastrálnom území Zobor v meste Nitra od Ministerstva obrany SR do správy ústavu Nitra-Chrenová,“ povedal Baláž. Investícia si vyžiada viac ako 21 miliónov eur, o jej financovaní sa zatiaľ nerozhodlo. Prípravné práce by sa mali začať do roku 2020. Reálny termín výstavby bude závisieť najmä od pridelenia peňazí zo štátneho rozpočtu. „Malo by ísť o moderné samostatné ubytovacie a súvisiace servisné objekty spĺňajúce odporúčania a štandardy Rady Európy s celkovou predpokladanou kapacitou približne 400 osôb,“ priblížil Baláž.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X